Tijelovska procesija u Kompolju
Poslije mise svetkovine Presvetoga Tijela i Predragocjene Krvi Kristove okupljeni vjernici sudjelovali su u euharistijskoj procesiji. Ophod je krenuo iz crkve, a pobožnost se odvijala vani na četiri postaje odnosno oltara, koje je za tu prigodu uredila mežnjarica Mira zajedno sa svojom obitelji. Prvi oltar postavljen je kod velikoga križa, drugi ispred Uskrsnuloga na kvartiru, treći na sjeveroistočnom kutu crkve, a četvrti kod lipe na ulazu u crkveno dvorište. Oltari su bili "posvećeni" Sv. Stjepanu, Sv. Jurju, Bl. Alojziju Stepincu i Pohodu BDM.
Kod svake postaje bilo je - kako Obrednik predviđa - čitanje Božje riječi i kratka vjernička molitva, potom s Presvetim blagoslov naroda i polja. U procesiji se pjevala euharistijska pjesma Zdravo Tijelo Isusovo. Ovakve tijelovske procesije prije su, u vrijeme pok. župnika Dintera, išle kroz polje, a poslije, dok je župnik bio vlč. Mile Rajković, povrjemeno samo oko crkve. Priložene fotografije (koje je napravila Marija Odorčić) pokazuju radosno raspoloženje vjernika, unatoč kišici koja je na trenutke prijetila pljuskom. Pobožnost je zaključena u crkvi pjesmom "Divnoj, dakle, tajni ovoj klanjajmo se smjerno mi" ter blagoslovom s Presvetim.
U Obredniku za ovu pobožnost nalaze se određene odredbe i upute pa će vjernicima biti korisno da se barem s dijelom toga upoznaju.
"Neće biti nekorisno podsjetiti se da prva i prvotna svrha čuvanja svetih prilika u crkvi izvan mise jest pružanje popudbine; drugotne svrhe jesu dijeljenje pričesti izvan mise i klanjanje Gospodinu našem Isusu Kristu koji je pod prilikama na skrovit način prisutan. Jer, čuvanje svetih prilika za bolesnike dovelo je do pohvalnog običaja da se ovoj nebeskoj gozbi koja se čuva u hramovima iskazuje klanjanje. A to se poklonstveno štovanje temelji na valjanu i čvrstu razlogu, najviše zato što vjerovanje u stvarnu Gospodinovu prisutnost prirodno vodi k vanjskom i javnom očitovanju te vjere.
Vjernici pak, dok štuju Krista prisutnog u sakramentu, neka imaju na umu da prisutnost proizlazi iz žrtve i da je usmjerena prema sakramentalnoj i duhovnoj pričesti zajedno. Pobožnost, dakle, koja vjernike potiče na posjet svetoj Euharistiji, potiče ih da do kraja uzmu dijela u uskrsnom misteriju i zahvalnim srcem odgovore daru onoga koji po svome čovještvu neprekidno ulijeva božanski život u udove svog tijela.
Boraveći kod Krista Gospodina, oni uživaju njegovo najtješnje prijateljstvo i pred njim izlijevaju svoje srce za sebe i sve svoje, moleći za spas i mir svijeta. Zajedno s Kristom prikazujući sav svoj život Ocu u Duhu Svetomu, oni iz tog čudesnog druženja crpu porast vjere, nade i ljubavi.
Tako oni hrane ono pravo raspoloženje u kojemu mogu dužnom predanošću slaviti spomenčin Gospodinov i često primati kruh koji nam je dao Otac. Stoga neka se vjernici trude da prema svojim životnim mogućnostima iskazuju štovanje Kristu Gospodinu u Sakramentu. A pastiri neka ih na to primjerom navode i riječima potiču.
Privatnu i javnu pobožnost prema oltarskom Sakramentu, također izvan mise, koja je u skladu s normama donesenim od zakonite vlasti i od ove Upute, Crkva jako preporučuje, budući da je euharistijska žrtva izvor i vrhunac svega kršćanskog života.
Kod organiziranja ovakvih svetih i pobožnih vježbi treba paziti na norme što ih je donio II. vatikanski sabor o tome kakav mora biti odnos između liturgije i drugih svetih čina koji ne spadaju u liturgiju. Posebno treba voditi računa o normi koja određuje:
»Ove pobožnosti treba da se urede tako da, pazeći na liturgijsko vrijeme budu u skladu sa svetom liturgijom, da na neki način iz liturgije proizlaze i narod u liturgiju uvode, jer liturgija po svojoj naravi daleko nadilazi te pobožne vježbe« (SC 13). - (Uputa o štovanju euharistijskog misterija, 49, 57 i 58).
Procesijama, gdje se euharistija svečano i s pjesmom pronosi ulicama, kršćanski narod javno svjedoči svoju vjeru i pobožnost prema presvetom sakramentu. Mjesni će ordinarij ocijeniti je li uopće zgodno u današnjim uvjetima držati procesiju; odredit će kada i gdje i kako da se drže da bi bile dostojne i ne naude poštovanju koje dugujemo presvetom sakramentu.
Naročito pastoralno značenje za život župe ili mjesta imaju tijelovske procesije, bilo da se obavljaju na sam blagdan Tijela i Krvi Kristove ili u najzgodniji dan uz ovu svetkovinu. Bit će korisno zadržati tu procesiju gdje to dopuštaju prilike jer je ona uistinu izraz zajedničke vjere i poštovanja…"
Četvrtak, 30. Svibanj 2013.
Nova stranica župa KOMPOLJE, BRLOG i VRATNIK - na FACEBOOK profilu
Ova mrežna stranica (portal), nakon odlaska bivšega župnika don Anđelka Kaćunka na novu službu u Gospiću, više ne objavljuje sadržaje iz župa u naslovu. Nova... >>>
KOMPOLJSKI "ZBOR" - SLAVLJE 'LETNJE STIPANJE': subota 21.8.!
Svečano koncelebrirano misno slavlje u 11,00 s. u zajedništvu sa svećenicima Otočkoga dekanata predvodi župnik (u odlasku) don Anđelko. Pjevanje vodi župni... >>>
'Elizabeta' u Brlogu – radostno trostruko slavlje
Proslava blagdana Marijina pohoda Elizabeti, zaštitnice župe Brlog, 29. svibnja, i ove je godine bila svedena samo na liturgijsko slavlje – nametnute 'mjere'... >>>
Šokantne izjave - poziv na raspravu u Crkvi i društvu
Medicinska aktivistica Vera Sharav - Židovka koja je preživjela holokaust - ukazuje na sličnosti između nacističkog režima i onoga što se događa danas* (u... >>>
Jedinstveno svečano slavlje sakramenata kršćanske inicijacije
U redovitim okolnostima života naših manjih župnih zajednica krštenje djece, premda nije čest događaj, smatra se nečim uobičajenim. Nasuprot tome, pristup... >>>
Kompolje (župna crkva)
Sveta misa:
nedjeljom u 10,00 sati; radnim danom u 18,00 sati (u zimskom razdoblju) odnosno u 19,00 ili u 19,30 s. (u ljetnom razdoblju)
Pobožnost Srcu Isusovu:
devet prvih petaka (od listopada do lipnja) – sveta misa navečer, potom klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu
Pobožnost Majci Božjoj:
u svibnju i listopadu krunica u 19,00 sati i potom sv. misa
Brlog
Sveta misa:
župna crkva: u drugu i posljednju nedjelju u mjesecu u 15,00 sati
Dom za odrasle "Bistričak": po dogovoru (o većim blagdanima)
Vratnik
Sveta misa:
župna crkva: nedjeljom u 12,00 sati
Crni Kal: prva nedjelja u mjesecu u 15,00 sati
Kad ce opet blog?... >>>
Sveti Otac Benedikt XVI bio je osam godina na čelu Katoličke crkve. Prvi je Papa u posljednjih sedam stoljeća koji je odlučio... >>>
13. veljače 2013. na Čistu Srijedu ili Pepelnicu, početku korizmenog vremena sahranjen je vlč. Mile Ivančić. Mučenik i okrutna... >>>