Nedjelja - Krštenje Gospodinovo (A) - 8.1.2017.

1. KALENDAR novoga tjedna: ● Danas je blagdan Krštenja Gospodinova (završava božićni ciklus liturgijske godine, ujedno počinje liturgijsko "vrijeme kroz godinu") ● Sljedeća nedjelja, 15.1.2017.: 2. kroz godinu - sv. misa po redovitom rasporedu: Kompolje u 10,00 s. (za narod); Vratnik u 12,00 s. (+ ???) ● Sljedeća sv. misa u Brlogu je u nedjelju 29.1. u 15,00 s. ●

2. SV. MISE U TJEDNU (u Kompolju) – radnim danom u 18,00 s.
Misne nakane u ovom tjednu:
- PONEDJELJAK, 9.1. - 18,00: po nakani
- UTORAK, 10.1. - 18,00:
- SRIJEDA, 11.1. - 18,00: za zdravlje naših bolesnih župljana
- ČETVRTAK, 12.1. - 18,00: + Anka Kranjčević i Joso Šimunović
- PETAK, 13.1. - 18,00: + Anka i Ivan Kranjčević
- SUBOTA, 14.1. - 18,00:

3. ZBOR ima probu u SUBOTU poslije večernje mise! Ujedno - proslava 2. ROĐENDANA!

4. BLAGOSLOV OBITELJI – koji smo započeli 2. siječnja u Kompolju – polako ide po lanjskom (uobičajenom) rasporedu (svaki dan osim blagdanom i nedjeljom):
– u ponedjeljak nastavljamo od Bore Nikšića pa dalje Nikšić most i prema Crkvini;
- u utorak bi na redu bilo Donje selo, od Pere Žujana prema bunaru pa Padelice do kraja (to je 28 kuća pa nije sigurno hoće li plan uspjeti!);
- u srijedu je Polje na redu: od Križa do Šandora pa potom Rukavine (na cesti za Kal);
- u četvrtak je u planu lijeva strana Hrv.Polja – od Donjeg sela do Škorića;
- u petak i subotu u planu je Brlog: kuće oko Doma pa potom Dren.Klanac do Glavaca – na kraju (kada???) kuće oko crkve, Dubrava i Grubori… - to je okvirno… (preciznije stanje bit će objavljeno na Fejsu!)!

5. NOVI BROJ 'GLASA KONCILA' DONOSI vijest o zlatnoj misi našega Domaćeg, mons. Šimunovića, u Kompolju na Stipanju – to je lijepa uspomena…, ali u tome broju također je važno predavanje autora prvoga životopisa Bl. A. Stepinca na engleskom, kao i šokantno otkriće slovenskog povjesničara Leljaka o partizanskom logoru Jasenovac čije je zatvaranje naredio Tito tek 1948.! Itd… Uzmite i čitajte. Tko ne čita - umire glup!

6. NOVA MOLITVA - i SLIČICA u novoj Pastoralnoj godini, u kojoj razmišljamo o OTAJSTVU LJUDSKE PATNJE… - molit ćemo je redovito nedjeljom na kraju sv. mise…

7. "VRILO 2017." – GODIŠNJAK našega dekanata, bogat sadržajem... objavljeni su važniji događaji iz svih župa Dekanata, također iz Kompolja i Brloga (iz župe Vratnik događaji su u senjskom glasilu SVJETIONIK)!

-----------------------

NAVJEŠTAJ VAZMA ZA GODINU 2017.

Braćo i sestre,

Spasenje, kojemu je Bog naumio privesti sve ljude, započelo je Utjelovljenjem, a objavilo se potpuno u pashalnom otajstvu Isusa Krista. Poslušajmo, stoga, po drevnom običaju Crkve, navještaj svetkovanja Vazma - Nedjelje uskrsnuća u godini 2017.

Predraga braćo, objavila nam se slava Gospodnja i uvijek će se objavljivati dok On ponovno ne dođe. U tijeku i rasporedbi vremena mi spominjemo i živimo otajstva spasenja.

Središte čitave liturgijske godine Vazmeno je trodnevlje našega Gospodina raspetoga, ukopanoga i uskrsloga, a vrhunac mu je Vazam - Nedjelja uskrsnuća, 16. travnja. Svake nedjelje, tj. svakog tjednog Uskrsa, uprisutnjuje sveta Crkva ovo veliko otajstvo, u kojem je Krist pobijedio grijeh i smrt.

Od Vazma proistječu svi sveti dani:
- početak Korizme, na Pepelnicu, 1. ožujka;
- Uzašašće Gospodinovo, 25. svibnja;
- Nedjelja Pedesetnice - Duhovi, 4. lipnja;
- a početak Došašća, u nedjelju, 3. prosinca.
I na blagdane Presvete Bogorodice, apostola i svetih ter na spomen vjernih mrtvih, navješćuje Crkva na svom putu zemaljskom Gospodnje pashalno otajstvo.

Među tim slavljima je i naša Letnja Stipanja, 19. kolovoza, kojom ćemo proslaviti 210 godina osnutka župe.

Kristu, koji bijaše, koji jest i koji dolazi; Gospodaru vrjemena i povijesti, neprolazna slava u vijeke vjekova. (Amen.)