Sjajna ekumenska priredba Pravoslavne Crkve u Dubrovniku

"Bi li rušili da su znali da je Sv. Vlaho i njihov?"

Srpska pravoslavna Crkva grada Dubrovnika priredila je u petak 30. prosinca u galeriji Lazareti u Dubrovniku kulturno-umjetnički program "Večer Sv. Vlaha", i to prvi put u povijesti. Povod za tu večer bila je jubilarna 1700. godina mučeništva sv. Vlaha, zaštitnika Dubrovnika.

Pravoslavni svećenik Dražen Tupanjanin iz Trebinja održao je predavanje naslovljeno "Sv. Vlahu u čast" u kojem je podsjetio na neke činjenice iz povezanosti Sv. Vlaha i Dubrovnika, na "kristoliku svećeničku i mučeničku osobu Sv. Vlaha" ter istaknuo zajedničke vrijednosti koje svi kršćani dijele. "Naš večerašnji domaćin Sv. Vlaho nije ni Hrvat ni Srbin, ni katolik ni pravoslavac. On je kršćanin i mučenik, a rasna ili nacionalna pripadnost tu su irelevantne", napomenuo je predavač na kraju ter uputio na novozavjetne spise o tome da se kršćani ne spašavaju po svojim pripadnostima, nego po tome što su "novo stvorenje".

Vladika Grigorije Durić uz ostalo je rekao: "Eto samo jednoga pitanja koje i večeras postavljam u ovoj svijetloj noći i vama i sebi, poštovane gospođe i gospodo. Zamislite samo da smo imali pravilan odgovor na ovo pitanje prije dvadeset i više godina. Bi li tada oni koji su upravljali projektile na Dubrovnik to činili da su znali da je Sv. Vlaho i njihov? I bi li oni koji su minirali pravoslavnu crkvu Sv. proroka Jeremije u selu Začuli nadomak Trebinja tako lako pritisnuli dugme da su znali da je njihov i naš Sv. Vlaho jednako slavljen u pravo u toj crkvi? Zar je bilo potrebno da Jeremija još jednom gorko zaplače nad razorenim Jeruzalemom u našim dušama?" upitao se episkop Grigorije. "Imajući sve ovo na umu, u ovoj noći posvećenoj Sv. Vlahu želimo prinijeti makar jedan kamen u službi obnove našega unutarnjega Jeruzalema, kamen umiven suzama zbog naše ishitrene i nepromišljene razdijeljenosti, zbog razorenih gradova i crkava, zbog razorenih domova, sela i imanja. Prinosimo ovaj kamen s vjerom i nadom u vječni Jeruzalem, koji dolazi odozgo, od Otca svjetlosti", istaknuo je vladika.

Iskazujući radost zbog činjenice da se parohija SPC-a u Dubrovniku pridružila proslavi velike 1700. obljetnice mučeničke smrti Sv. Vlaha u njegovu gradu, biskup Mate Uzinić istaknuo je kaka je Sv. Vlahu svojstveno to da je on svetac koji ne dijeli, nego povezuje, da je on svetac kršćanskoga Istoka koji je prihvaćen na kršćanskom Zapadu, ne samo u Dubrovniku, nego i u mnogim drugim gradovima, župama i mjestima. Svetci svojim životom pokazuju smjer, povezuju međusobno ljude, ali i povezuju ljude s Bogom, kazao je biskup. "Važno je u ovom događaju koji pokazuje da možemo biti jedinstveni prepoznati tu značajku Sv. Vlaha - da povezuje. Da ovaj večerašnji događaj ne ostane samo kulturni čin, nego postane i ekumenski susret. Svaki ekumenski susret traži one elemente koji nas međusobno povezuju kako bismo zajednički nadišli one elemente koji nas dijele. I bili ono što smo od Gospodina Isusa pozvani biti - svi jedno, međusobno povezani u jedinstvu, ispovijedajući istoga Gospodina, slaveći iste svetce i trudeći se i sami biti više sveti jer je svetost jedino ono što nas može učiniti ponovno jedinstvenima", rekao je biskup Uzinić.

Akademski umjetnici i ikonografi Darijo Stanimirović i Stevan Kovačević, svećenik Pravoslavne Crkve u Dubrovniku, na 15-ak svojih radova napravljenih upravo za izložbu na toj manifestaciji ispričali su zanimljivu likovnu priču o Sv. Vlahu, ali i o pravoslavnoj ikonografiji. Osim ikona Sv. Vlaha, dubrovačkoga parca, na izložbi se mogu vidjeti originalne i za ovu priliku osmišljene kompozicije dolaska relikvija Sv. Vlaha iz Konstantinopola u Dubrovnik, prikaz Sv. Vlaha kao zaštitnika i liječnika životinja ter scena mučeničkoga stradanja. U glazbenom dijelu večeri nastupio je Hor smjera za crkvenu muziku Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu pod dirigentskom palicom prof. Radeta Radovića koji je izveo skladbe pravoslavne duhovne glazbe ter gudački kvartet profesora Srednje muzičke škole iz Trebinja. Do ostvarenja te večeri došlo je tako što se SPC, želeći dati svoj doprinos proslavi 1700. obljetnice Sv. Vlaha, preko svojih svećenika prijavio na natječaj koji je raspisao Grad Dubrovnik s idejom da upriliči izložbu ikona Sv. Vlaha slikanih na način pravoslavnoga Istoka, kao i da kulturnim programom proprati samu izložbu. Grad je pozitivno odgovorio na tu inicijativu prihvativši da u program svečanosti obljetnice Sv. Vlaha uvrsti i pravoslavne Dubrovnika.

"Večer Sv. Vlaha" uz svoju ekumensku dimenziju značajna je i zbog toga što je to prvi put nakon Domovinskoga rata da SPC "izlazi u grad", tj. izvan svojih crkvenih zidina da bi se obratila susjedima i pokušala dati doprinos veličanju kršćanskih vrijednosti koje dijeli s većinom svojih sugrađana.

(UZ FOTOGRAFIJU: Osim ikona Sv. Vlaha, na izložbi se mogu vidjeti originalne i za ovu priliku osmišljene kompozicije dolaska relikvija Sv. Vlaha iz Konstantinopola u Dubrovnik)

(Angelina Tadić, Glas Koncila, 1/2017.)

Ponedjeljak, 23. Siječanj 2017.

Sjajna ekumenska priredba Pravoslavne Crkve u Dubrovniku Sjajna ekumenska priredba Pravoslavne Crkve u Dubrovniku