"Elizabeta" u Brlogu - jedinstvena i veličanstvena

U posljednju subotu svibnja župna zajednica Brloga slavi svoj godišnji 'ZBOR' – to je proslava župnog patrona, tj. zaštitnice župe Pohoda BDM Elizabeti, pučki 'ELIZABETA' (ili kako su stariji govorili "Sv. Lizabeta"). Ovogodišnje slavlje (26. svibnja) bilo je višestruko posebno, jer je obogaćeno slavljem Prve pričesti i Krštenja Kristijana Jurkovića, 4. djeteta Danijela i Ane. A i ti su mladi roditelji imali dvostruko slavlje, jer je među troje brloških prvopričestnika njihov sin Renato.

Koncelebrirano euharistijsko slavlje u 11,00 s. predvodio je generalni vikar naše biskupije mons. Marinko Miličević, koji je malomu i simpatičnomu "Kikiju" – kako ga svi od milja zovu – podijelio sakrament sv. Krštenja. Misnome slavlju su se, na radost župnika don Anđelka, pridružili svećenici iz Otočkoga dekanata pop Mile Rajković, župnik Švice, vlč. Andrija Kekić, župnik Sinca, fra Juro Marčinković, župnik Križpolja, i mons. 'Domaći', tj. dr. Milan Šimunović, župljanin Kompolja i pastoralni suradnik. Mons. Šporčić je bio zauzet pripremom slavlja Presvetoga Trojstva i Krizme u Otočcu, a vlč. Jure bio je službeno odsutan, ali su preko don Anđelka uputili župljanima čestitku za blagdan.

U prigodnoj propovijedi vlč. Marinko je, među ostalim, istaknuo kako je velika uloga Marijina i našemu sebeodgoju za Krista. "Kao što je Duh Sveti trebao Blaženu Djevicu Mariju, da bi u njoj oblikovao Isusa, isto tako treba Mariju u našemu životu kako bi od nas načinio 'drugog Krista' (alter Christus)", rekao je propovjednik te spomenuo kako su evangelizacijske skupine (molitvene zajednice, udruge i pokreti) vrlo moćno oružje obnove kršćanskoga života i izgradnje pravednijega društva. "Zapravo, to je jedini način da se dođe do pravednijega društva, kako su zaključili i neki američki sociolozi, kada se koncem 80-ih otkrili da se stopa kriminaliteta u nekim gradovima znatno smanjila, zahvaljujući sve većem uključivanju mladih upravo u te evangelizacijske skupine. Jer samo evanđelje je najbolja preventiva od korupcije, kriminala i svakog drugog zla", naglasio je vlč. Marinko. Evanđelje donosi kako se u susretu s Marijom "napuni Elizabeta Duha Svetoga", ali i mi u susretu s Blaženom Djevicom Marijom osjećamo kliktaje svoga bića zbog Duha Svetoga koji ispunja Mariju, svoju zaručnicu, posvijestio je propovjednik, dodavši kako je potrebno svakodnevno moliti da Duh Sveti siđe na sve nas, da nas ispuni, pokrene i pošalje u svijet. "Kao što je nekoć apostole svojom snagom pretvorio u neustrašive svjedoke, tako neka i nas danas učini svjedocima Krista uskrsloga i njegova Evanđelja", zaključio je vlč. Marinko svoju poticajnu propovijed.

Budući da je ta sv. misa bila i slavlje Prve pričesti, prvopričestnici – uz već spomenutog Renata Jurkovića, slavljenice su bile sestre Natalia i Dorotea Jurković (kćeri Danijelove sestre Mirjane i njezina supruga Veljka) – na početku slavlja pozdravili su svoje roditelje recitacijom pjesme Dragi naši roditelji. Oni su ponovno, nakon pričesti, u svojim bijelim haljinicama kao anđeli došli pred oltar radi recitacija. Najprije su svoju zahvalnu poruku uputili Isusu, kojega su primili prvi put u životu, rekavši mu da ih On može očuvati čistima, učiniti jakima i svetima, pa "zato Tebi dajem svega sebe, da odsada cijelim bićem volim jako Tebe!" Zatim su posebnom recitacijom izrekli zahvalu svojim roditeljima, a odmah nakon toga – uz pratnju vjeroučitelja Berislava Kostelca s gitarom – odpjevali su vrlo dirljivo (pridružio im se i Stipe Orešković) zajedno sa svim vjernicima poznatu pjesmu "Hvala mama, hvala tata", tako da je bilo i suza radostnica više nego ikada prije u brloškoj crkvi nakon obnove poslije rušenja u nedavnom ratu.

Na koncu misnoga slavlje, koje je pjevanjem uljepšao zbor župe Kompolje s Glorijom Kranjčević za orguljama, upravitelj župe don Anđelko je najprije, u ime ŽPV i svoje ime, pozdravio Brložane i čestitao im župni blagdan te sve hodočastnike iz susjednih župa, kao i raseljene mještane koji redovito dolaze na godišnji župni "zbor". U završnoj riječi župnik je zatim najavio "čudo u Brlogu: drugo krštenje 4. djeteta u dva dana", predviđeno sutradan, tj. u nedjelju 27. svibnja.

Zatim je sve okupljene pozvao na druženje i tradicionalno pučko veselje poslije sv. mise – uz kotlić i osvježenje pićem te uz živu glazbu dvojice harmonikaša (prigodno nazvanih "Duet Kal-Senj"). Također, kako je i red, župnik je u ime župljana izrekao kratku pohvalu pojedincima za doprinos tome slavlju - najprije članovima ŽPV (posebno Milanu Jurkoviću i Marini Šimunić) koji su se najviše zauzeli za organizaciju slavlja, potom mežnjarici Miri Perković i njezinoj obitelji, lovcima (na čelu s Danijelom Jurkovićem, Tinom Oreškovićem i Nikolom Ninom Šimunićem) koji su pripremili vrhunski 'kotlić' (gulaš) za sve okupljene, Ivici Jurkoviću za košnju livade oko crkve, domaćicama na finim kolačima, župnom zboru iz Kompolja, kolegama svećenicima iz dekanata te je, kako čini u svakoj takvoj prigodi, naglasio višestruku važnost ovakvih druženja - "zborova" - za izgradnju župnog, dekanatskog i biskupijskog zajedništva, kao što su to stoljećima činili naši stari!

Poslije završne misne pjesme, pred oltarom je obavljeno zajedničko fotografiranje (hvala Katarini Kranjčević) za uspomenu "i povijest" (po don Anđelkovoj uzrečici) – svih prvopričestnika s obiteljima, članova obitelji novokrštenika Kikija (kao i kumova Marija i Danijele Orešković) sa svećenicima, a potom i u mnogim drugim "kombinacijama".

Na koncu, svakako treba reći zahvalu dragom Bogu i Blaženoj Djevici Mariji na daru lijepoga vrjemena, jer i ta je okolnost doprinijela da ovo slavlje bude jedinstven i veličanstven događaj – doista za pamćenje i za povijest te na duhovnu korist i blagoslov svih sudionika i svih naših obitelji!

Srijeda, 30. Svibanj 2018.

"Elizabeta" u Brlogu - jedinstvena i veličanstvena