Mlada, radostna, pobožna i rasplesana 'Ivanja' u Kalu

Ovogodišnja svetkovina Rođenja Sv. Ivana Krstitelja, zaštitnika Crnoga Kala, koja se poklopila s nedjeljom, ponovno je pokazala kako su subota i nedjelja najprikladniji dani za veća crkvena slavlja i okupljanja. Misno slavlje u 15,00 sati predvodio je župnik don Anđelko – u koncelebraciji, upravo zbog nedjelje, nisu mogli biti ostali svećenici ni iz Senjskoga, ni iz Otočkoga dekanata, u kojima su također župne svetkovine odnosno 'zborovi' na 'Ivanju', kao što je npr. u Švici. Crkva u Kalu bila je dupkom ispunjena, a dio vjernika morao je ostati ispred nje. Kao na svakom slavlju, u Kalu je u crkvi mnogo djece. Tako je bio i u nedjelju 24. lipnja, na sv. misi, na kojoj je pjevanje vodio župni zbor iz Kompolja, tako da je cijela crkva bila pobožno raspjevana.

U prigodnoj propovijedi (koju ovdje donosimo u cijelosti), don Anđelko je nastojao vjernicima posvijestiti značenje određenih sadržaja u odgojnom procesu djece, kao i odgovornost vjernika za javno i neustrašivo svjedočenje vjere, kao što je činio Ivan Krstitelj.

Dragi vjernici, što li će biti od ove djece? Hvala Bogu da ih u Kalu ima ovoliko! "Što li će biti od ovoga djeteta?" Tako su se u rodnom kraju maloga Ivana Krstitelja svi pitali gledajući čudne i čudesne događaje u njegovoj obitelji i oko njegova rođenja. Ali tako je bilo već prije nego se rodio - u majčinoj utrobi "zaigrao je od radosti" kad je susreo svoga rođaka Isusa, također prije njegova rođenja, kad je Isusova majka Marija došla u posjet Ivanovoj majci majci Elizabeti.
Čudesno je i ovo što smo čuli u evanđelju – Zaharija je bio zanijemio jer nije mogao vjerovati da će kao starac dobiti sina! Nažalost, danas neki mladi očevi zanijeme od šoka kad im supruga priopći da je trudna! A Ivanov je otac zanijemio od radosti. Svakako, po svemu što se događalo s malim Ivanom bilo je očito da "ruka Gospodnja bijaše s njime". To potvrđuje i njegovo ime - IVAN znači "Bog je milostiv", ili "Bogu mio"!
Sv. pismo za Ivana kaže da je "dječak je rastao i duhom jačao... boraveći u pustinji do javnog nastupa..." Znaju li današnji roditelji gdje im borave djeca? Ili im je svejedno jesu li u birtiji ili na igralištu, jesu li u disko klubu ili u crkvi? O tome ovisi hoće li susjedi pa i mediji za 10 godina reći: "O, Bože, što se to dogodilo da jedan miran dječak napravi takvo zlo!?" Ili možda: Isuse dobri, pa gdje je rastao taj mali genij!?
Dakle, je li danas roditeljima važnije da im djeca jačaju svoj duh ili tijelo? Znaju li što im djeca čitaju, koje pjesme slušaju i koje filmove gledaju? Je li toj djeci već sada važnija KRUNICA ili sapunica, MISA ili Messi (odnosno Modrić), vole li više molitvice ili video-igrice? O tome ovisi hoće li s njima biti "Gospodnja ruka" ili 'vražja nauka'! Na to treba od početka misliti kad gledamo ta mala ljudska bića u vrtiću i školi i pitamo se: "Bože moj, što će biti od ove djece!?"
A što je poslije bilo s Ivanom? On je 30 godina, baš kao i Isus, živio skrovito i pripremao se za svoj životni poziv. Ali nije obilazio disco-klubove, nije išao u teretanu bildati mišiće, nije slušao ni heavy metal ni turbo-folk... Marljivo je učio, čitao Sv. pismo, 'bildao' svoj mozak i svoju dušu i onda kad je javno nastupio bio je glavna 'faca' u cijelom narodu – kao naši "vatreni" nogometaši - postao je prava pravcata medijska zvijezda... Ali bio je ponizan – ljudi su mislili da je on Mesija kojega Bog šalje svojem narodu, a Ivan reče da nije dostojan ni odriješiti mu obuću na nogama…!
Braćo i sestre, sada trebamo promisliti što nama danas govori primjer ovoga sveca. On je živio prije više od 2000 g. To je daleko od nas, ali prilike se u bitnome nisu promijenile. Ivan je izgubio glavu zbog Istine. Kršćanin uvijek ima iste izazove i iste teškoće i iste zadaće: biti svjedokom Božje, Kristove Istine i Radosti! Crkva je zato i danas na udaru u cijelome svijetu, i kod nas također. Svjedoci smo raznih blaćenja svećenika i crkvenih ustanova. U medijima je bijes zbog uspjeha u prikupljanju potpisa za referendume, itd… Crkvu neki ponovno žele "stjerati u sakristiju" (kako se govorilo u komunizmu) d ne bi imala nikakva utjecaja u javnom životu.
No, ključno je u tome – kako mi (i mi ovdje u Kalu!) reagiramo, što mi činimo! Poduzimamo li išta ili pak šutke sve gledamo i pazimo da nam nitko ništa ne predbaci! Dakle, primjer Sv. Ivana poticaj nam je da posvijestimo odgovornost prema izgovorenoj riječi i da se ozbiljnije odnosimo prema zadaći koju kao kršćani imamo, a to je da smo – SVJEDOCI RIJEČI, utjelovljene Božje riječi, svjedoci pisane Božje riječi – svjedoci Evanđelja - životom i riječju!
Promislimo: KAKO to činimo? Naime, mi svojim životom djelujemo privlačno ili odbojno - ljudi oko nas, gledajući naš život mogu zaključiti: "Lijepo je biti kršćanin!" ili pak: "Ti kršćani baš su neki bezveznjaci! Ližu oltare, a o svakome pričaju sve najgore!" Zato promislimo: Koliko smo slični Sv. Ivanu? On je bio "bez dlake na jeziku", ali nije lupetao svašta; nije bio poput one saborske zastupnice koja je jednom rekla da ima "jezik kao krava rep". Ivan je govorio samo ono što je trebalo reći i kad je trebalo, a šutio je kad je trebalo šutjeti. Ni mi ne smijemo šutjeti - u politici, u kulturi, u zabavi, na svim područjima života mora se čuti naš glas, naš stav! Mora se čuti naša riječ! Božja Riječ!
To su situacije u kojima će se vidjeti koliko smo slični Sv. Ivanu - koliko smo zapravo KRŠĆANI! Bog nam nije dao jezik da njime mašemo kao krava repom, nego da širimo istinu o veličini Božje ljubavi.
Neka nam u tome svjedočenju pomogne i zagovor Sv. Ivana. Amen.

Nakon euharistijskoga slavlja, radost 'ivanjske' svetkovine prenijela se na prostor pred crkvom, gdje je nastavljeno tradicionalno druženje uz razgovor, piće i živu glazbu pa se pučko veselje uz pjesmu i ples potrajalo do navečer.

Utorak, 26. Lipanj 2018.

Mlada, radostna, pobožna i rasplesana 'Ivanja' u Kalu