Blagoslov obnovljenoga raspela u Melnicama

Poslije sv. mise na Vratniku, na svetkovinu Tijelova, u Melnicama je obavljen svečani obred blagoslova križa odnosno raspela, koje je jedne svibanjske noći oskvrnuo i uništio "nepoznati počinitelj", tako da je kip Spasitelja bio otrgnut od križa i razbijen te su mu slomljene ruke, a cvijeće je bilo razbacano okolo. To se dogodilo nakon više od dvadeset godina kako je raspelo podignuto i štovano na tome mjestu.

Naime, poslije završetka Hrvatskoga obrambenog domovinskog rata godine 1996. sastali su se četvorica mještana Melnica – Mate Nekić "Toja", Mate Biondić "Mašan", Andrija Biondić (sada pokojni) i Božo Nekić "Toja" – te se dogovorili da u blizini svojih kuća, tj. svoje djedovine postave raspelo na raskrižju cesta Senj-Otočac-Hrv. Polje, na lokalitetu zvanu Krćenica. Učinili su to u znak zahvalnosti dragom Isusu što su ostali živi u ratu i što je naš narod izborio slobodu za našu lijepu zemlju Hrvatsku. Tijekom 1996. godine izgradili su u obliku srca temelj za križ, a sljedeće godine (1997.) postavili su hrastovo raspelo veličine tri metra s postoljem. Budući da nisu imali "korpus" (Isusovo tijelo) uputili su pismo blagopokojnom kardinalu Franji Kuhariću s molbom da im daruje prikladno raspelo. Vrlo brzo dobili su od Kardinala traženi "korpus" od lijevanog željeza i pričvrstili ga na križ pa je na svetkovinu Svih Svetih obavljen blagoslov raspela, a obred je predvodio tadašnji župnik vlč. Mile Čančar.

Križ je tako stajao na tome mjestu gotovo dvadeset dvije godine netaknut, osim što su ljudi redovito donosili cvijeće i molili se kod raspela. Međutim, u svibnju ove godine križ je stradao od zle ruke nepoznatog vandala (ili više njih). Ipak, raspelo je 'spašeno' tako što je majstor Tomica Kranjčević iz Kompolja (kojemu za to zahvaljujemo) spojio slomljene dijelove pa je 'korpus' ponovno pričvršćen na križ. Potom, kako je na početku navedeno, na Tijelovo je upriličen obred blagoslova raspela, koji je vodio župnik don Anđelko Kaćunko. Mnogi župljani, koji su toga dana bili na sv. misi na Vratniku te u tijelovskoj procesiji, došli su u Melnice na blagoslov raspela, na našu veliku radost, a sve na slavu našega Spasitelja. Poslije obreda, supružnici Mate i Danica Biondić, najbliži susjedi Križa, priredili su počašćenje za sve sudionike slavlja.

(Božo Nekić)

Četvrtak, 28. Studeni 2019.

Blagoslov obnovljenoga raspela u Melnicama

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove

Poradi dobro poznatih okolnosti i razloga ovogodišnje slavlje zaštitnice župe Brlog – Pohod Blažene Djevice Marije Elizabeti, tj. župni "zbor", pučki zvan...   >>>

Euharistija - obnova uma i srca ter izvor snage

POTICAJ NA RAZMIŠLJANJE O TEMI 3. VAZMENE NEDJELJE Opis susreta Uskrsloga s dvojicom učenika na njihovu putu iz Jeruzalema prema Emausu je izvještaj...   >>>

Je li slučajan potres u nedjelju bez sv. mise?

PRVA NEDJELJA BEZ MISA (...) Cijela ova priča s koronom, prenapuhana kakva već jest (i tko to ne vidi taj je slijep pokraj zdravih očiju!), bila je...   >>>