Proslava zaštitnice župe Brlog – Pohod Blažene Djevice Marije Elizabeti

Vanjska proslava zaštitnice župe – Pohod B. D. Marije u Brlogu već godinama proslavlja se posljednje subotu u mjesecu svibnju, iako je taj blagdan 31. svibnja. Ta zamjena za subotu zaista ima svoje opravdanje jer većina naroda, koji se za taj dan okupi u toj svojoj crkvi, dolazi, doputuje iz Rijeke, Zagreba i drugih mjesta kamo su Brložani u bližoj ili daljnjoj prošlosti odselili. Taj put je župno slavlje osmišljeno i kao proslava Majčinog dana za župe Otočkog dekanata. Sv. Misu je predvodio i propovijedao mons. Tomislav Šporčić, generalni vikar i privremeni upravitelj župe. U tijeku mise odnosno nakon propovijedi bio je obred blagoslova oltara i propovjedaonice. Propovjednik je govorio o majčinstvu kao blagoslovljenom Božjem daru. Majčinstvo je ljudska vrjednota bez koje je nezamisliv život. Majčinstvo je ljubav koja se dokazuje žrtvom i predanjem, radosnim služenjem onom koji je najslabiji i najpotrebniji. Ljudski život od samog početka i u čitavom svom rastu ovisi o majčinstvu, a majčinstvo mora poštivati svaki čovjek. Ako ne bismo poštivali majčinstvo, bio bi upitan i naš stav prema životu.

Na Misi su koncelebrirali mons. dr. Milan Šimunović, koji je nastojao slavlje animirati tumačenjem i poticajima, a pjevanje je animirao Mali (dječji) zbor iz Otočca pod vodstvom Gabrijele Degoricija i s. Krešimire Vuleta. U slavlje su se uključili mladi i ministranti iz Vratnika. U koncelebraciji su bili također vlč. Jure Tutek, koji je zbog uznapredovale bolesti samo slavlje teško izdržao, ter vlč. Ivica Miškulin i Jure Ladišić. Nakon liturgijskog slavlja za svećenike je priređen ručak u Domu Mjesne zajednice, a na otvorenom ispred Doma za sve namjernike. Nadamo se da će se i idućih godina ovdje osim mještana okupljati i župljani Brloga koji žive nedaleko od svoga mjesta, ali da će rado dolaziti i oni koji su u daljnjoj ili bližoj prošlosti otišli širom domovine i svijeta.

Četvrtak, 24. Studeni 2011.

'STIPANJA' - naša pobožna i dostojanstveno raspjevana RADOST

Ovogodišnja naša "letnja Stipanja" – župni "zbor", tj. proslava zaštitnika naše župe Sv. Stjepana Prvomučenika, koja je 'proširena' slavljem 40. obljetnice...   >>>

Propovijed biskupa Jezerinca na Stipanji u Kompolju

Draga braćo svećenici, dragi župljani, braćo i sestre! Cilj koji opravdava obilježavanje godišnjica svećeničkog ređenja prije svega je jedna velikodušna...   >>>

Svetkovina Sv. Jakova u Pazarištu

U četvrtak, 25. srpnja u Donjem Pazarištu (pokraj Gospića) održano je slavlje zaštitnika župe Sv. Jakova apostola. Koncelebrirano misno slavlje u 17,00...   >>>

Dva sprovoda u Kompolju - ispraćene Marija Rožić i Paula Odorčić

Poznata uzrečica kaže da za neke (oba)vijesti nikada nije kasno - a to se odnosi i na one lijepe i ona one koje nas rastuže kad ih čujemo. A znademo da...   >>>

Susret u ljepoti Božje prirode - Begovača, 6.7.

U prvu subotu srpnja – 6.7., svećenici Otočkoga dekanata, zajedno s planinarima i svim ljubiteljima prirode, kao i vatrogascima otočkoga DVD-a, planiraju...   >>>