Vesela 'Obiteljska nedjelja' i darovi Sv. Nikole

'Obiteljska nedjelja'za župne zajednice Kompolja i Brloga, slavljena 8. prosinca u Kompolju - bila je i na sv. misi u crkvi, i na druženju u 'kvartiru' u znaku "dječjeg vrtića". Takvo slavlje, treće po redu u ovoj novoj pastoralnoj godini, okupilo je dvadesetak djece, od predškolske dobi do 'osmaša'.

Misno slavlje, u koncelebraciji sa župnikom don Anđelkom, predvodio je mons. Milan Šimunović, kojeg je takvo ozračje potaknulo na tzv. dijalošku propovijed. S Misalom u ruci došao je pred oltar što bliže vjernicima zajedno s ministrantima Nikom Perišić i Ivanom Nikšićem. Kroz razgovor s njima protumačio je značenje riječi proroka Izaije, iz prvoga misnog čitanja (Iz 11,1-10), o tome kako će jednoga dana u budućnosti 'isklijati mladica iz panja Jišajeva' pa će se tada događati čudesne i nevjerojatne stvari – kako je u Misalu prikazano na crtežu uz prvu nedjelju Došašća – zajedno su, kao u prijateljskom krugu, dječak, lav, ovca, zmija i ljiljan. Jer prorok kaže: "Vuk će prebivati s janjetom, ris ležati s kozlićem, tele i lavić zajedno će pâsti, a dječak njih će voditi… nad rupom gujinom igrat će se dojenče…" Takve situacije, složila su se i djeca, u životu su nemoguće jer su opasne, ali - naglasio je mons. 'Domaći' - to će biti moguće nakon Isusova dolaska. Jer o Njemu govori prorok i on je onaj dječak na slici u Misalu, a u crvenoj je haljini zato što će za spasenje ljudi umrijeti na križu i proliti svoju krv.

Zatim je propovjednik posvijestio kako taj 'proročki krug' označava i čovjeka pojedinca i sve vrste ljudskih zajednica. Naime, "u svakome od nas 'čuči' i vuk, i lav, i zmija… ali isto tako imamo spremnosti na žrtvu za druge, borimo se za čistoću duše i možemo svoj život usmjeravati prema nebu, kako pokazuje snop svjetlosti na slici, tj. svoje ponašanje uskladiti s Isusovim Evanđeljem", naglasio je propovjednik. Ali to ne možemo, pojasnio je 'Domaći', svojim silama niti svojom mudrošću, nego samo snagom koju nam daje Isus Krist. "Zato je on došao k nama da zauvijek ostane s nama, kako bismo mogli živjeti u radosnom zajedništvu. Njega je navijestio i Ivan Krstitelj – kako je u misnom evanđelju opisao Sv. Matej – i pozivao je narod na obraćenje, jer jedino je tako moguće Isusa primiti u svoj život", zaključio je mons. Šimunović te djecu, mlade i sve vjernike pozvao da sveto vrijeme Došašće iskoriste kao duhovnu pripremu za Isusov dolazak, tj. za proslavu Njegova rođendana u Božiću, i ne dopuste da im "trgovački Adventi i duh ovoga svijeta, koji kroz sve medije ulazi u naše obitelji, poremete to blagoslovljeno raspoloženje".

Na koncu misnoga slavlja, na kojem pjevanje redovito vodi župni zbog - od nedavno s Marijom Rubčić za orguljama (koja je uspješno zamijenila Gloriju Kranjčević, sada na studiju u Rijeci) - župnik je zahvalio mons. Šimunoviću za predvođenje liturgije i za poticajne riječi u propovijedi te je dao kratke obavijesti i pozvao roditelje s djecom u 'kvartir' na obiteljsku katehezu i podjelu darova koje je "u petak ostavio Sv. Nikola na putu u Švicu", kako je don Anđelko naglasio, prenijevši i "Nikolinu želju da se sljedeće godine i osobno susretne s djecom u Kompolju".

Poslije sv. mise, u župnoj je kući mons. Milan održao katehezu kroz razgovor s djecom i roditeljima, a na koncu su djeci, na njihovu veliku radost, podijeljeni "darovi Sv. Nikole".

Ponedjeljak, 9. Prosinac 2019.

Vesela 'Obiteljska nedjelja' i darovi Sv. Nikole
Samo Bog može naš narod izvesti iz groba

NEDJELJNI POTICAJ NA RAZMIŠLJANJE 5. korizmena nedjelja (A) - 29.3.2020. Čitanja: Ez 37,12-14; Rim 8,8-11; Iv 11,3-45 Dragi vjernici, današnja sveta...   >>>

Novi broj tjednoga župnog listića