Uskrsni poticaj na razmišljanje

USKRS – SVETKOVINA ŽIVOTA I KRISTOVE EUHARISTIJSKE LJUBAVI

Uskrs(A) - 12.4.2020.
Čitanja: Dj 10,34a.37-43; Kol 3,1-4; Iv 20,1-9

Dragi čitatelji, želim vam svima obilje Uskrsne radosti Krista pobjednika! Misno evanđelje današnje svetkovine svjedočanstvo je apostola i prve Crkve. Sveti Ivan kaže da je prva osoba koja je na uskrsni dan došla na Isusov grob bila Marija Magdalena. Čim je vidjela da je grob otvoren otrčala je to javiti apostolima - Petru i Ivanu. Nakon toga njih dvojica trče do groba. Trčanje je znak njihove ljubavi prema Isusu, jer – nakon šoka Velikoga petka – takvu vijest nisu očekivali…
Na grob je najprije stigao Ivan, jer je bio mlađi, ali on pušta Petra da uđe prvi. Time svjedoči da je Petar bio prvi i glavni svjedok, ali i onaj koji treba prosuditi o čemu je riječ. U grobu je sve bilo uredno složeno, samo tijela nije bilo. Nakon što su to vidjeli – obojica su i povjerovali. Što su povjerovali? Magdalena im je rekla da je Isusa netko ukrao! Ali oni su povjerovali da je Isus živ!

To je, braćo i prijatelji, temelj naše kršćanske vjere, to je svrha kršćanskoga svjedočenja. Ivan je povjerovao i postao svjedok, pa i svoje Evanđelje piše kako bi svjedočio uskrsnu vjeru. Po tome je on, kao i svi apostoli nama uzor.
No prisjetimo se sada što je tome predhodilo. Slavili smo prošle nedjelje, ove godine skromno, Cvjetnicu – to je dan Isusova svečanog ulaska u Jeruzalem, gdje je dočekan kao kralj. Ali bio je to dan njegova ulaska u Muku.

Zatim, u ČETVRTAK On slavi sa svojim učenicima židovsku Pashu. To je bilo slavlje sjećanja na PRIJELAZ starih Izraelaca iz ropstva u Egiptu u slobodu, prelazak kroz Crveno more. Židovska riječ PASHA doslovce znači PRIJELAZ. Međutim, na toj Posljednjoj staroj večeri Isus je učinio veliku novost – svojim je učenicima samoga sebe ostavio u KRUHU i VINU ter je njima dao moć i nalog da to isto nastave činiti Njemu na spomen. Tako je ta Večera postala ujedno početak 'euharistijske povijesti' svijeta. Dogodilo se ono što je najavio rekavši: „Ja sam kruh života. Tko blaguje tijelo moje ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan.

Sutradan, u PETAK, Isus umire na KRIŽU i, po ondašnjem računanju vrjemena, ostaje tri dana u GROBU. A onda, prvi dan nakon subote, događa se prava drama – neočekivana i šokantna novost – USKRSNUĆE. Opis dijela te drame čuli smo u evanđelju.
Dakle, ono što su doživjeli stari Izraelci, smo je slika ovoga što je proživio Isus. On je radi nas i radi našega spasenja sišao s neba i postao čovjekom; prošao je zemljom čineći dobro, a na koncu je život dao za nas. Ali NIJE OSTAO u grobu, nego je PREŠAO iz smrti u život. Time je i nama omogućio PRIJELAZ u vječni život.

Eto, dragi čitatelji, ponavljam, to je temelj kršćanstva, to je temelj naše vjere! Mi smo po Kristovu Uskrsnuću postali dionici njegove pobjede i proslave. U toj vjeri i nadi mi se nikada ne prepuštamo tjeskobi. Biblija kaže: „Ma bješnjeli puci, rušila se carstva… s nama je Gospodin nad vojskama, naša je utvrda Bog Jakovljev!“ A apostol Pavao veli: „Ako je Bog za nas tko će protiv nas?“
Zato je naša zadaća da, kao što su bili apostoli, i mi budemo radostni svjedoci Kristova evanđelja. Budućnost ovoga svijeta pripada Kristu i njegovima – sve do vječnosti. Svijet je i danas pun crnih vijesti, ali i izpraznih užitaka, a uz to mnogi se trude naći smisao izvan Boga i njegova Krista. A mi smo svjedoci nade.

No to ne možemo biti svojim ljudskim silama i sposobnostima, jer previše imamo iskustava koliko smo slabi i nemoćni. Ali zato „sve možemo u Onome koji nas jača“, kako kaže Sv. Pavao, a to je Isus i snaga koju dobivamo u njegovu svetom Kruhu, kako nam je obećao. Sam je rekao: „Ako ne jedete tijela Sina Čovječjega, nemate života u sebi!“ Zato je veliko uskrsno čudo i nama važna znakovitost to što je Isus upravo toga dana zajedno s dvojicom svojih učenika slavio euharistiju – Lomljenje kruha. Bila je to prva, premda veoma neobična, sveta misa u Novom zavjetu – na sam dan Isusova uskrsnuća.

Možemo dakle reći da nam sam Krist Gospodin svojim uskrsnućem posvješćuje važnost i značenje EUHARISTIJE odnosno NEDJELJNOG slavlja svete MISE u ZAJEDNICI Kristovih vjernika. Jer u svetoj misi je posveta kruha i vina u Kristovo tijelo i krv; u njoj je Isusova smrt na križu; i u njoj je Uskrsnuće.
Nažalost, mnogi naši vjernici pokazuju i neznanje i nemar prema tome najvećem i najsvetijem znaku Isusove ljubavi prema nama. Za njih vrijedi ukor:
ISUS za te gozbu sprema,
A na misi tebe nema!
On na križu za te visi,
Ti na misi nikad nisi!
Uskrsnuće župa slavi,
Tebi nije Nedjelja u glavi!

Eto, poštovani i dragi čitatelji, nastojte biti radostni svjedoci Evanđelja, Uskrsnuća i Isusove euharistijske ljubavi. Neka vas i sve vaše drage Uskrsli Gospodin ispuni svojim mirom i blagoslovom! Amen. Aleluja!

Nova stranica župa KOMPOLJE, BRLOG i VRATNIK - na FACEBOOK profilu

Nova stranica župa KOMPOLJE, BRLOG i VRATNIK - na FACEBOOK profilu

Ova mrežna stranica (portal), nakon odlaska bivšega župnika don Anđelka Kaćunka na novu službu u Gospiću, više ne objavljuje sadržaje iz župa u naslovu. Nova...   >>>

KOMPOLJSKI "ZBOR" - SLAVLJE 'LETNJE STIPANJE': subota 21.8.!

KOMPOLJSKI "ZBOR" - SLAVLJE 'LETNJE STIPANJE': subota 21.8.!

Svečano koncelebrirano misno slavlje u 11,00 s. u zajedništvu sa svećenicima Otočkoga dekanata predvodi župnik (u odlasku) don Anđelko. Pjevanje vodi župni...   >>>

'Elizabeta' u Brlogu – radostno trostruko slavlje

'Elizabeta' u Brlogu – radostno trostruko slavlje

Proslava blagdana Marijina pohoda Elizabeti, zaštitnice župe Brlog, 29. svibnja, i ove je godine bila svedena samo na liturgijsko slavlje – nametnute 'mjere'...   >>>

Šokantne izjave - poziv na raspravu u Crkvi i društvu

Medicinska aktivistica Vera Sharav - Židovka koja je preživjela holokaust - ukazuje na sličnosti između nacističkog režima i onoga što se događa danas* (u...   >>>

Jedinstveno svečano slavlje sakramenata kršćanske inicijacije

Jedinstveno svečano slavlje sakramenata kršćanske inicijacije

U redovitim okolnostima života naših manjih župnih zajednica krštenje djece, premda nije čest događaj, smatra se nečim uobičajenim. Nasuprot tome, pristup...   >>>

Moja Župa
Mise i pobožnosti

Kompolje (župna crkva)

Sveta misa:
nedjeljom u 10,00 sati; radnim danom u 18,00 sati (u zimskom razdoblju) odnosno u 19,00 ili u 19,30 s. (u ljetnom razdoblju)

Pobožnost Srcu Isusovu:
devet prvih petaka (od listopada do lipnja) – sveta misa navečer, potom klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu

Pobožnost Majci Božjoj:
u svibnju i listopadu krunica u 19,00 sati i potom sv. misa

Brlog

Sveta misa:
župna crkva: u drugu i posljednju nedjelju u mjesecu u 15,00 sati
Dom za odrasle "Bistričak": po dogovoru (o većim blagdanima)

Vratnik

Sveta misa:
župna crkva: nedjeljom u 12,00 sati
Crni Kal: prva nedjelja u mjesecu u 15,00 sati

Kad ce opet blog?...   >>>

Sveti Otac Benedikt XVI bio je osam godina na čelu Katoličke crkve. Prvi je Papa u posljednjih sedam stoljeća koji je odlučio...   >>>

13. veljače 2013. na Čistu Srijedu ili Pepelnicu, početku korizmenog vremena sahranjen je vlč. Mile Ivančić. Mučenik i okrutna...   >>>