Proslava "Elizabete" u Brlogu

Po tradiciji iz novijih vremena da zaštitnicu svoje župe slave u posljednju subotu svibnja, vjernici drevne župe Brlog (kod Otočca) u Gackoj dolini, svečano su 26. svibnja proslavili svoj župni blagdan - Pohod Blažene Djevice Marije Elizabeti. Slavlje "Elizabete", kako taj svoj "zbor" Brložani od davnine zovu, započelo je u župnoj crkvi svetom misom koju je predvodio župnik don Anđelko Kaćunko, a u koncelebraciji su bili otočki župnik i generalni vikar Gospićko-senjske biskupije mons. mr. Tomislav Šporčić, župnik susjedne Švice i nekadašnji župnik Kompolja i Brloga vlč. Mile Rajković ter vlč. Jure Ladišić, duhovnik slijepih i slabovidnih osoba.

U prigodnoj propovijedi, na temelju evanđelja o susretu Marije i Elizabete – ističući značajke fenomena radosti nerođenog Ivana Krstitelja kad je čuo Marijin glas - don Anđelko je vjernike potaknuo na razmišljanje i divljenje čudu ljudskog života. Opisujući karakteristike novog ljudskog bića u različitim razvojnim fazama od začeća do rođenja, propovjednik je posvijestio dužnost ljudskog i kršćanskog zauzimanja za njegovu obranu ter vjernike potaknuo na potpisivanje Deklaracije o početku i zaštiti ljudskoga života.

Istaknuvši također kojim je i kakvim sve zabludama kroz medije izložen naš narod i kako se brojnim negativnim sadržajima tzv. kulture slobodnog vremena već u djeci i mladima ruše temelji roditeljstva i obitelji, don Anđelko je spomenuo poznatu izreku: "Kad se pokvare muževi, propada obitelj, a kad se pokvare žene, propada narod!" Spomenuvši problem "demografske pustinje" u cijeloj Hrvatskoj, a poglavito u Lici, kao i mnoge druge probleme koje tište naš narod, propovjednik je naglasio da unatoč produbljivanju krize postoji rješenje. A ono je, kako je rekao, sažeto u 'formuli' obraćenja: "Trebamo svoj život – pojedinačni, obiteljski i društveni – uskladiti s Božjim zakonom. Treba odbaciti psovku i u obitelj vratiti zajedničku molitvu!" Na kraju je župnik don Kaćunko vjernike podsjetio kako nam je mnogo puta u prošlosti ali na jedinstven način i u Domovinskom ratu pomogao Marijin zagovor ter ih je potaknuo na redovito moljenje krunice. Propovijed je zaključio podsjećanjem na riječi Bl. Alojzija Stepinca: "Dok bude moj narod svoj život temeljio na Božjem zakonu i častio Majku Božju, ne može propasti!" (cjelovita propovijed nalazi se u kategoriji Duhovnost)

Na kraju euharistijskog slavlja, koje je svojim sviranjem i pjevanjem animirao Ansambl MI TAMBURICA iz Hrvatskog Leskovca (kraj Zagreba) ter nakon završne pjesme Kraljice neba izveo još dva "bisa", župnik je ponovno sve pozdravio, a posebno otočkog gradonačelnika Marija Barkovića i predsjednicu Gradskog vijeća grada Otočca koji su bili na sv. misi. Potom je Brložane koji žive izvan svoga rodnog mjesta a redovito dolaze na taj godišnji "zbor", obavijestio o novostima u župi, istaknuvši - nakon što je crkva lijepo obnovljena – nastojanje skupine vjernika koji redovito dolaze na svetu misu da zajednički obnavljaju "živu crkvu", u čemu su posebno zauzeti članovi ŽPV i časna sestre Krešimira, koja nedjeljom redovito animira pjevanje. Župnik je predstavio i novu 'mežnaricu' Miru Perković, naglasivši kako se jako trudi i sve radi s ljubavlju ter je, kao i još nekoliko vjernika, angažirana i u liturgijskom čitanju. Posebnu radost župnik don Anđelko izrazio je zbog velike novosti u župi – pet ministranata odnosno ministrantica, koje su za tu svečanu prigodu prvi put odjenule nove ministrantske plašteve (iz krojačke radionice DOTA iz Ličkog Osika). Župnik je također objavio planove oko obnove ili izgradnje prostora za okupljanje i druženje izvan crkve, za što je i biskupija odobrila pomoć, a ona se očekuje i od Brložana ma gdje bili! Također je zahvalio svima koji su na bilo koji način dali doprinos u pripremu toga slavlje, poglavito članovima Župnog pastoralnog vijeća. Posebno priznanje iskazano je župljaninu Josipu Marasu, koji je župnu crkvu, nakon što je teško oštećena u posljednjoj agresiji na Hrvatsku, svojim stolarskim umijećem višestruko obogatio već tijekom obnove proteklih godina, a njegov posljednji dar svojoj župi je ambon koji je ovom prigodom blagoslovljen tijekom misnog slavlja.

Poslije svete mise potpisala se Deklaracija o početku i zaštiti ljudskoga života, a na zelenom prostoru oko crkve mnoštvo vjernika ostalo je u veselom raspoloženju uz pjesmu i haramoniku Antonija Boljfetića. Nakon što su svi kušali izvrstan gulaš iz kotlića, za koji su meso darovali mjesni lovci, mnogi su i zaplesali uz zvuke tambure mladih ih Hrvatskog Leskovca.

Budući da je upravo njihov zbor i orkestar pod vodstvom prof. Renate Ivoš Krajina svojim nastupom dao jedinstven pečat tome nezaboravnom slavlju, jer većina je nazočnih vjernika prvi put u životu čula kako "kulturno" i "liturgijski" zvuči hrvatski narodni instrument u crkvi, vrijedi spomenuti da je Ansambl MI TAMBURICA prošle godine proslavio trideset godina postojanja i rada, pri samostanu časnih sestara Karmelićanki B.S.I., koje također pjevaju u zboru. Tijekom toga euharistijskog slavlja izveli su "II. staroslavensku misu" Albe Vidakovića (u aranžmanu Marijana Sivoša), za ulaz pjesmu "Uskrsna radost" (o. Ivo Peran, arr. A. Kaćunko), Pripjevni psalam "Tebe žeđa duša moja" (Š. Marović, arr. A. Kaćunko), Aleluja (N. Dujić, arr. R. I. Krajina), za prikazanje "Nebesa silna" (B. Marcello, arr. M. Sivoš), a tijekom pričesti, nakon što je i narod sa zborom otpjevao sve kitice pjesme "Odzivam se Isuse" (R. Taclik, arr. A. Kaćunko), potpuno iznenađenje bila je izvedba korala "Jesu bleibet meine Freude" J. S. Bacha (iz Kantate br. 147, arr. R. I. Krajina). Na kraju, nakon "Kraljice Neba, raduj se" (Kantual, arr. A. Kaćunko), u dodatku su bile dvije pjesme: "Molitva" (P. Kinderić, arr. B. Galli) i "Sv. Josipu" (M. Validžić, gl. i arr. R. I. Krajina), koja je praizvedena prigodom proslave 30. obljetnice Ansambla).

Ponedjeljak, 28. Svibanj 2012.