NEDJELJA CARITASA – "SVJEDOCI SVJETLA"

Podpora siromašnim obiteljima kroz nacionalnu program Hrvatskog Caritasa "Za 1000 radosti: Uvijek normalno - LJUBAV"

Kao i svake godine, HRVATSKI CARITAS u sklopu svoje stalne programske aktivnosti - koju provodi u skladu s mandatom koji je od hrvatskih biskupa dobio kao ustanova Hrvatske biskupske konferencije - i ove godine ima dvije aktivnosti: "Nedjelja Caritasa" i "Za 1000 radosti“. Također, prvi put objavljuje i publikaciju "Siromašni nisu samo broj", koja predstavlja objedinjeni pregled djelovanja većeg dijela nad/biskupijskih Caritasa tijekom 2019. godine.

Odlukom naših biskupa 13. prosinca, na treću adventsku nedjelju, "Nedjelju Caritasa", i ove će se godine u svim župama prikupljati novčana sredstva za Caritasove ustanove i službe. To su župni i nad/biskupijski kao i nacionalni, Hrvatski Caritas, koji tijekom cijele godine skrbe za siromašne, bližnje, pojedince i obitelji u potrebi. Milostinja prikupljena te nedjelje u svim crkvama diljem Hrvatske namijenjena je njihovu djelovanju - kako bi bili u mogućnosti kreativno i poduzetno osmišljavati i provoditi različite aktivnosti potičući vjernike na zauzetost u djelima ljubavi. Molimo Vas da se u to zajedništvo u darivanju uključite 13. prosinca.

Nedjelja Caritasa ove se godine provodi pod geslom - „Svjedoci svjetla“, koje je odabrao predsjednik Hrvatskog Caritasa varaždinski biskup mons. Bože Radoš. U Caritasovoj pošiljci dobili smo ovogodišnji plakat i poslanicu biskupa Radoša. Nadamo se da će sve to našim vjernicima biti poticaj na uključenje u „Nedjelju Caritasa“ te velikodušnu duhovnu i materijalnu potporu djelovanju Caritasa tijekom cijele godine.

Ovogodišnja poslanica uz Nedjelju Caritasa objavljena je u crkvenim medijima, a može se preuzeti i ispisati i s mrežne stranice Hrvatskog Caritasa www.caritas.hr . Sve navedeno učinjeno je "s ciljem da što učinkovitije koristimo resurse i budemo otvorenih očiju, srca i ruku za sve naše bližnje koji se nađu u najrazličitijim životnim potrebama", kao što u predgovoru navodi mons. Radoš.

Program "Za 1000 radosti" 2020/21, koji će Hrvatski Caritas tijekom ove liturgijske godine provoditi pod nazivom "UVIJEK NORMALNO - LJUBAV!" obilježava potreba i izazov da se u novim životnim okolnostima uvelike uvjetovanima krizom uzrokovanom pandemijom, posvijesti i naglasi nepromijenjena važnost ljubavi (a onda i djelatne ljubavi - Caritasa) za živote i odnose među pojedincima a i unutar zajednice. Za mnogošto se u ovom vremenu počinje tvrditi da je uslijed pandemije postalo „novo normalno“ i da se novim okolnostima valja prilagoditi mijenjajući dosad ustaljene prakse, običaje, pa i vrijednosti…

Važno je, međutim, pritom ne podleći strahu i ne dopustiti da neizvjesnost i nepoznatost, pa ni razborita skrb za vlastitu sigurnost i zdravlje i sigurnost, ne zastru naš pogled na druge i njihovu oslonjenost i ovisnost o našoj bliskosti, solidarnosti, ljubavi. Osobito se to odnosi na naše najranjivije sugrađane, naše bližnje, ljude kojima su potrebne naša zauzetost, poduzetnost i pomoć. To su siromašni, bolesni, usamljeni, stari, zanemareni, obespravljeni - pojedinci i obitelji oko kojih se i bez pandemije i previše lako stvore i fizička i socijalna distanca, te oni postanu, često nepovratno, socijalno isključeni.

Ako bismo stoga željeli u ovom vrjemenu iznova promisliti i utvrditi što bi to danas imalo biti normalno, poruka koju šaljemo programom "Za 1000 radosti", kojim prikupljamo pomoć za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj, jest: Novo i staro normalno je ono što je uvijek normalno, i što ni u kakvim okolnostima ne smijemo zaboraviti ili zanemariti - ljubav!

Prikupljenim novčanim sredstvima u "Nedjelji Caritasa" i "Za 1000 radosti" dosegnut ćemo siromašne obitelji diljem Hrvatske, pa i u našoj sredini - pomažući solidarno i zajedno. To, uz ostale načine, možete učiniti i ovako:

● Tijekom Došašća vjernici mogu dati doprinos pozivima na donacijski telefon 060 9010 (6,25kn po pozivu, PDV uključen)

● Vjernici, obrtnici i poduzetnici mogu dati doprinos u ovoj akciji uplatom na žiro-račun Hrvatskog Caritasa IBAN HR4023400091510126452, poziv na broj 7-20 (ili on-line uplatama putem www.caritas.hr) odnosno darom za Nedjelju Caritasa.

Subota, 12. Prosinac 2020.

NEDJELJA CARITASA – "SVJEDOCI SVJETLA"
Zašto je Isus kršio 'mjere Stožera'?

Razmišljanje na temelju misnih čitanja (nedjelja 14.2.) U misnom evanđelju 6. nedjelje "kroz godinu" – kako opisuje Sv. Marko (1,40-45) – imamo tipičan...   >>>

Poruka HBK za DAN ŽIVOTA 2021.

UDOMLJAVANJEM iskazati kršćansku LJUBAV dajući DOM Uz Dan života 2021.godine, Vijeće Hrvatske biskupske konferencije za život i obitelj ovom porukom...   >>>

Zašto slavimo Nedjelju Božje riječi

Nedjelja Božje riječi – određena od pape Franje da se slavi svake godine na treću nedjelju 'kroz godinu" – podsjeća sve, pastire i vjernike, na važnost...   >>>

Bogojavljenje i šesti 'rođendan' zbora u Kompolju

Misno slavlje svetkovine Bogojavljenja, 6. siječnja u Kompolju je obilježeno šestom godišnjicom djelovanja župnoga zbora i "trokraljskim blagoslovom" vode. Svetu...   >>>

Papina poruka za Svjetski dan mira (1.1.2021.)

PORUKA PAPE FRANJE ZA 54. SVJETSKI DAN MIRA (1. siječnja 2021.) Kultura skrbi kao put do mira 1. Na pragu nove (kalendarske) godine, srdačno pozdravljam...   >>>