Dan Gospodnji, 3. Nedjelja DOŠAŠĆA-B, 13.12.2020.

1. KALENDAR novoga tjedna. ● Danas je 3. Nedjelja DOŠAŠĆA - Nedjelja Caritasa (i spomendan Sv. Lucije) ● ponedjeljak, 14.12.: Sv. Ivan od Križa, svećenik i naučitelj (+1591.) ● četvrtak, 17.12.: započinje drugi dio Došašća ● Sljedeća nedjelja, 20.12.: 4. N. Došašća – sv. mise po redovitom rasporedu: Kompolje u 10,00 sati ("pro populo" - za blagoslov župljana) – Vratnik u 12,00 s. (po nakani) ●

2. SV. MISE U 3. TJEDNU DOŠAŠĆA:
- PONEDJELJAK, 14.12. – 7,00: na čast Sv. Ante (za V.)
- UTORAK, 15.12. – 7,00: po nakani V.M. (11)
- SRIJEDA, 16.12. – 7,00:
- ČETVRTAK, 17.12. – 7,00:
- PETAK, 18.12. – 7,00: po nakani
- SUBOTA, 19.12. – 7,00:

3. Treća nedjelja DOŠAŠĆA je tradicionalno Nedjelja CARITASA… Kršćanin mora biti osjetljiv za potrebe drugih pa će i misna kolekta (milostinja) biti na tu nakanu. Nedjelja Caritasa ove se godine provodi pod geslom „Svjedoci svjetla“, a nastavlja se dosadašnji program "Za 1000 radosti" 2020/21, koji Hrvatski Caritas tijekom ove liturgijske godine provodi pod nazivom "UVIJEK NORMALNO - LJUBAV!" – posvješćuje nam da i u novim životnim okolnostima, poglavito u sadašnjoj globalnoj krizi, ostaje nepromijenjena važnost ljubavi (a onda i djelatne ljubavi - Caritasa) za živote i odnose među pojedincima a i unutar zajednice. "Ako bismo željeli u ovom vrjemenu iznova promisliti i utvrditi što bi to danas imalo biti normalno, poruka koju šaljemo programom 'Za 1000 radosti', kojim prikupljamo pomoć za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj, jest: Novo i staro normalno je ono što je uvijek normalno, i što ni u kakvim okolnostima ne smijemo zaboraviti ili zanemariti - ljubav!" – stoji u priopćenju Hrvatskoga Caritasa. - PRILOZI se prikupljaju milostinjom (novčanim sredstvima) u "Nedjelji Caritasa", kao i tijekom Došašća pozivima na donacijski telefon 060 9010 (6,25kn po pozivu, PDV uključen) te uplatom na žiro-račun Hrvatskog Caritasa IBAN HR4023400091510126452, poziv na broj 7-20 (ili on-line uplatama putem www.caritas.hr) odnosno darom za Nedjelju Caritasa (pojedinosti i svi podatci su u vijesti na župnim stranicama i na oglasnoj ploči u crkvi).

4. U DOŠAŠĆU u tjednu redovito nastavljamo sa zornicama u 7,00 sati, pod motom: Budni ususret Božiću! Zahvaljujemo Dadi Rubčiću koji nam je donirao pelete za grijanje 10 zornica u crkvi.

5. POBOŽNOST MAJCI BOŽJOJ preporučuje se i dalje, a poglavito u obiteljima, da članovi zajedno mole Krunicu ili barem deseticu, što je moguće svakome svaki dan… po poticaju Bl. Alojzija Stepinca… Cijeli svijet je u velikoj opasnosti, jer je pod maskom korone, u planu tzv. Veliki preustroj, u kojemu "više ništa neće biti isto" i u kojemu više "neće postojati staro normalno", a to nam je svima poticaj na žarku molitvu Nebu…, kao kad se u prošlosti kršćanski svijet mnogo puta našao u okolnostima velikih ugroza!

6. KANDIDATI ZA SAKRAMENTE – 2. i 3. raz. osn. škole (za Prvu sv. pričest) ter 7. i 8. raz. (za Krizmu) – nisu se još svi prijavili ni predali Upisnice uključili u pripremu pa ne znamo žele li primiti sakramente… U prvom dijelu školske godinu priprema je redovito misno slavlje nedjeljom, a u drugom polugodištu posebna župna priprema za sakramente. Sudjelovanje u pripremi do Božića bit će odlučujuće za nastavak, jer tada ćemo napraviti plan za slavlje sakramenata Prve pričesti i Krizme u 2021. godini.

7. POMOZIMO IZGRADNJU KARMELA (Samostana č. ss. Karmelićanki) u Gospiću - toga važnog poduhvata u našoj Biskupiji. Svaki dar, pa i onaj najmanji, velik je ako se daje od srca, a dajući prilog za Karmel također sebi činimo dobro, jer sestre će za nas stalno moliti! Darovatelji za Karmel dobili su zahvalnice – mogu ih preuzeti kod župnika.

8. POTIČEMO ŽUPLJANE da redovito prate župne internetske stranice – portal i Fejsbuk, radi obavijesti i povrjemenih koristnih sadržaja. Uz redovite dnevne obveze vjernik ne smije zaboraviti odvojiti vrijeme za molitvu – a posebno je važna zajednička makar kratka obiteljska molitva! – te za čitanje Biblije i vrijednih knjiga. Dobro je što manje pratiti medijske poglavito televizijske emisije i vijesti koje su najčešće senzacija i površna zabava te posljednjih mjeseci pravi "korona-teror", jer to lako postane ovisnost i gubljenje dragocjenog vrjemena. Osim toga, i psiholozi preporučuju izbjegavanje pretjeranog izlaganja medijima, što dovodi do stresa, depresije i umnog zatupljivanja.

9. ZBOR ima PETKOM redovite vježbe i pripremu za nedjeljno misno slavlje. "Tko pjeva, dvostruko moli!" - kaže Sv. Augustin, čime nam posvješćuje koliko je važno crkveno pjevanje i kako je velika uloga crkvenog zbora u liturgiji. Svi trebamo biti svjestni da će nas Bog na koncu pitati jesmo li svoje glazbene (i ostale) talente izkoristili Njemu na slavu, za dobrobit svoje župne zajednice i za vlastitu duhovnu izgradnju...

Bogojavljenje i šesti 'rođendan' zbora u Kompolju

Misno slavlje svetkovine Bogojavljenja, 6. siječnja u Kompolju je obilježeno šestom godišnjicom djelovanja župnoga zbora i "trokraljskim blagoslovom" vode. Svetu...   >>>

Papina poruka za Svjetski dan mira (1.1.2021.)

PORUKA PAPE FRANJE ZA 54. SVJETSKI DAN MIRA (1. siječnja 2021.) Kultura skrbi kao put do mira 1. Na pragu nove (kalendarske) godine, srdačno pozdravljam...   >>>

NEDJELJA CARITASA – "SVJEDOCI SVJETLA"

Podpora siromašnim obiteljima kroz nacionalnu program Hrvatskog Caritasa "Za 1000 radosti: Uvijek normalno - LJUBAV" Kao i svake godine, HRVATSKI CARITAS...   >>>

Newmanove Adventske propovijedi o Antikristu

Usred Došašća počinjemo na župnom portalu – u kategoriji Duhovnost – objavljivati Adventske propovijedi o Antikristu velikoga obraćenika i kardinala Johna...   >>>

OBAVIJESTI - 29. nedjelja 'kroz godinu' (A), 18.10.2020.

1. KALENDAR novoga tjedna. ● Danas je 29. nedjelja 'kroz godinu' – ujedno blagdan Sv. Luke evanđelista, svetkovina u župama Lukovo i Lukovo Šugarje ● četvrtak,...   >>>