Zašto je Isus bio 'grub' prema đavlu

RAZMIŠLJANJE na temelju misnih čitanja 4. NEDJELJE 'kroz godinu'

Početak Evanđelja po Marku donosi dramatičnu i znakovitu zgodu upravo na početku Isusova javnog djelovanja, tj. propovijedanja (v. Mk 1,21-28). Nakon krštenja i odabira prvih učenika Isus je otišao u Galileju, u grad Kafarnaum – na sjevernoj obali Galilejskog jezera, središte rimske vlasti u Galileji – ter je odmah u subotu započeo naučavati u gradskoj sinagogi. Tako je govorio da su slušatelji bili zaneseni i oduševljeni onim što su čuli, ali i načinom kako je govorio. Ljudi su osjetili u njegovim riječima da ne govori neke naučene fraze (kako danas čine neki ugledni teolozi, tako da ih narod uopće ne razumije); zatim, da ne govori nešto što treba govoriti (dakle, što mu je "profesionalna" dužnost, kako nažalost i duhovni vođe naroda lako upadnu u "šablonu"), već da govori iz ljubavi prema Bogu. Isus je govorio doslovce kao Bog koji je došao na zemlju. Govorio je kao onaj koji vrši Očevu volju. Tumačio je Pisma tako jednostavno da bi svojim slušateljima što lakše donio poruku spasenja i obraćenja.

Međutim, Kristova riječ odjekuje i u našem vrjemenu. Doduše, ne čujemo izravno Isusov glas, ali On i danas govori jednako glasno i jednostavno. Biblija, kao sveta knjiga, dostupna je gotovo svakome tko ju želi imati. Mnoge obitelji, što je veoma pohvalno, imaju Bibliju u svojim kućama na počasnom mjestu ter i čitaju zajedno. Mnogi vjernici stalno nose sa sobom džepno izdanje Novoga zavjeta, a dio vjernika ne samo nedjeljom nego i radnim danom sluša Božju riječ na svetoj misi. No bez obzira koliko nam je stalno u uhu i nadohvat ruke, iskustvo pokazuje kako se njome teško oduševljavamo. Mnogo lakše vjernici ostaju zadivljeni ljepotom riječi nekog čovjeka, propovjednika, a ljepotu svete Božje objave baš i ne primjećuju – ona najčešće "na jedno uho ulazi, a na drugo izlazi" (pa bi doista bio potreban specijalni čepić za to 'izlazno' uho!). Možda je razlog u tome što smo se previše naviknuli na Božju riječ – "ljubav je postala navika" (kako pjeva Parni valjak)? Možda i misna čitanja slušamo samo ušima, a ne dajemo im prostora kako bi nas prožela i potresla naše biće?

U evanđelju 4. nedjelje 'kroz godinu' Isus govori kao onaj koji ima vlast – a ne kao farizejski pismoznanci (kako je drugdje istaknuto), ali nikada ne koristi svoju božansku moć ni za vlastitu dobit, ni za ugled, ni za čast, ni zato da bi se drugima svidio. Isto tako Isus čini čudesa, ali iz sućuti prema nevoljnima i bespomoćnima – i da se proslavi Otac nebeski (kako je i sam drugom zgodom naglasio). Kada Isus govori, to je snažan događaj ter to i na nas danas djeluje, ali – ovo je nevjerojatno (i) zanimljivo! – nekoga Isusova riječ takne pa se skruši, a u nekome potakne pobunu. Zašto ovo drugo? Zato što u dodiru s Božjim riječima razni demoni ne mogu mirovati. Zato trebamo biti svjestni fenomena – što više osluškujemo Božji glas, to se u nama također više bude zle sklonosti. Zašto? Bude se i prosvjeduju zato što osjećaju da počinju gubiti moć, jer zle sile boje se pobjede Boga. Đavao je svjestan da je Kristovoj žrtvi unaprijed pobijeđen.

U susretu s opsjednutim, kako opisuje Sv. Marko, Isus nečastivoga, tj. nečistog duha naizgled ignorira – ne pridaje mu puno pažnje. Međutim, opsjednuće nije proglasio psihičkom bolešću – kako danas čine, nažalost, čak i neki teolozi… Isus znade kakvo je stanje čovjeka kojim je zagospodario zloduh. Premda demon iz opsjednutoga čovjeka 'provocira' Isusa, On ne ulazi ni u kakve rasprave s njim, niti želi objašnjavanje – što bi demon rado prihvatio, kao kad su u razgovor s njime naivno ušli Adam i Eva… Zanimljivo je kako đavao dobro poznaje Isusa – baš kao što i danas "mnogi vragovi" znaju o Isusu više nego mnogi kršćani! Ali Isus đavlu odlučno zapovijeda i, praktično, uništava ga.

To je kršćanima snažna pouka i poruka: NEMA s vragom NAGAĐANJA! Nema dogovaranja! Nego mu samo treba jasno dati do znanja da ne želimo imati posla s njim. Jer on je jako podmukao pa lako nađe prostor za djelovanje u našem životu, i nije potrebno otvoriti mu širom vrata i još ga prizivati – kako nažalost mnogi naši vjernici čine, često tzv. ('bezazlenim') "đavlekanjem", što "crni" jedva čeka. Zato je papa Pavao VI. znakovito rekao – a to ima višestruko značenje – da je "dim Sotonin ušao u Crkvu"…!

Međutim, kršćani ne trebaju pred đavlom drhtati niti se bojati, jer po snazi Isusa Krista mogu otjerati svako zlo iz svojega života. Recept je jednostavan – treba se podpuno odlučiti za Krista i prihvatiti njegovu moć. To konkretno znači da se ne može "igrati dvostruku igru" – ili kako Isus reče, "služiti dvojici gospodara"! – odnosno paliti veliku svijeću Bogu, a malu vragu ("za svaki slučaj") – kao pobožna sakristanka u jednom Gospinu svetištu, dok je cvijećem ukrašavala Marijin kip pa je najmanji cvjetić stavila u zube zmiji koju BDM gazi nogama...! A neki današnji naivni i vjerski nepismeni kršćani baš to čine prihvaćajući razna praznovjerja, noseći poganske ili magijske privjeske i ukrase (danas su u trendu npr. crvene narukvice), zatim idući vidovnjacima, tražeći "moćnu" molitvenu zaštitu od nekih "hodža" itd. Neki dakle cijelo vrijeme petljaju i 'koketiraju' sa Sotonom, a onda kad "vrag odnese šalu", tj. kad nešto pođe po zlu okrivljuju Boga ili Crkvu ili svećenika...

Dakle, u vjeri i pred Bogom vrijedi samo ili-ili. Zato prionimo čvrsto uz Krista i molimo ga da svojom moćnom riječju udalji sve nečiste duhove iz našega okruženja i iz našeg života. Neka se na nama očituje Božja veličina i snaga pa da, kao proroci (kako je Mojsije narodu prenio Božju riječ – v. Pnz 18,15-20!), budemo pronositelji jedinog imena po kome se spašavamo, to je, kako reče Apostol Petar (Dj 4,12) – ime Isusa Krista!