Podjela sakramenata sv. Potvrde za župe Kompolje i Brlog

Usporedno s navedenim i drugim aktivnostima, u svim je župama bila i priprema sedmog i osmog razreda osnovne škole za sakrament Potvrde. Ona se uglavnom sastojala od sudjelovanja kandidata za krizmu, ali i njihovih roditelja, na nedjeljnoj sv. Misi, a nakon Mise bili su kratki susreti sa svećenikom ili vjeroučiteljem. Pred samu Krizmu održavali su se susreti i u tijeku tjedna. Neke od njih vodio je mons. Šimunović, a neke mons. Šporčić. U tim pripremama naglašavali su roditeljima koji nisu bili crkveno vjenčani, a za to nemaju zapreke, da svakako prije svečanosti Krizme sklope sakrament Ženidbe. Oni su uglavnom tako postupili, a to je bio najbolji poticaj još nekima da se crkveno vjenčaju. Dobra suradnja s roditeljima, a također suradnja među svećenicima, puno pomaže i u tom vidu pastorala. U toj pripremi za krizmu, ali također za poučavanje vjernika kod sudjelovanja u sv. Misi, pomoglo je pismeno upućivanje koje je pripremao i donosio mons. Šimunović. On se dobro sjeća kako je u Kompolju bilo živo u vrijeme njegovih gimnazijskih i studentskih dana, kada je kao svećenički kandidat dolazio u svoje rodno mjesto ter svestrano pomagao tadašnjem župniku pok. vlč. Mirku Dinteru. Vremena su se mnogostruko promijenila, ali ljude, bez obzira što ih se po našim selima broj drastično smanjio, treba okupljati, evangelizirati i poučavati. Potrebna je župna kateheza za sve uzraste, kako često ističe u svojim porukama naš biskup dr. Mile Bogović.

Svečanost podjeljivanja sv. Potvrde (Krizme) u Kompolju za kompoljske i brloške krizmanike bila je na Dan državnosti, 25. lipnja 2011. Svečanost je predvodio i podijelio sv. Potvrdu biskup Bogović. U sv. Misi bili su suslavitelji privremeni upravitelj tih župa mons. Tomislav Šporčić, vlč. Mile Rajković, župnik na bolovanju, mons. dr. Milan Šimunović i vlč. Jure Ladišić. Biskupa je u ime krizmanika pozdravio ministrant i krizmanik Marko Rubčić ter u ime župljana Tomica Kranjčević, a u ime svećenika mons. Šporčić. Sakrament sv. Potvrde primili su (iz župe Kompolje): Elena Čapljak, Ana Fajdetić, Dražen Kranjčević, Suzana Rožić, Kristina Šimunović, Marko Rubčić, Marija Perišić i Ivana Šimunović; ter (iz župe Brlog): Iva Maras, Ivana Perković, Goran Jurković, Josip Rukavina, Josipa Rukavina i Damir Kajfeš. Ivana Rukavina krizmana je u Švici jer ona živi u selu Plasa iz koje je lakše doći u Švicu, pa je u Švicu dolazila i na pouke. Dakle, iz te dvije župe ove godine krizmano je ukupno 15 krizmanika. Njih deset završilo je osmi, a pet sedmi razred.

Četvrtak, 24. Studeni 2011.

'STIPANJA' - naša pobožna i dostojanstveno raspjevana RADOST

Ovogodišnja naša "letnja Stipanja" – župni "zbor", tj. proslava zaštitnika naše župe Sv. Stjepana Prvomučenika, koja je 'proširena' slavljem 40. obljetnice...   >>>

Propovijed biskupa Jezerinca na Stipanji u Kompolju

Draga braćo svećenici, dragi župljani, braćo i sestre! Cilj koji opravdava obilježavanje godišnjica svećeničkog ređenja prije svega je jedna velikodušna...   >>>

Svetkovina Sv. Jakova u Pazarištu

U četvrtak, 25. srpnja u Donjem Pazarištu (pokraj Gospića) održano je slavlje zaštitnika župe Sv. Jakova apostola. Koncelebrirano misno slavlje u 17,00...   >>>

Dva sprovoda u Kompolju - ispraćene Marija Rožić i Paula Odorčić

Poznata uzrečica kaže da za neke (oba)vijesti nikada nije kasno - a to se odnosi i na one lijepe i ona one koje nas rastuže kad ih čujemo. A znademo da...   >>>

Susret u ljepoti Božje prirode - Begovača, 6.7.

U prvu subotu srpnja – 6.7., svećenici Otočkoga dekanata, zajedno s planinarima i svim ljubiteljima prirode, kao i vatrogascima otočkoga DVD-a, planiraju...   >>>