"Letnja Stipanja" kao duhovna obnova

Proslava blagdana suzaštitnika naše komopljske župe Sv. Stjepana Kralja - i misnim slavljem u punoj crkvi Sv. Stjepana mučenika i pučkim veseljem oko crkve – ponovno je potvrdila da s pravom nosi "titulu" godišnjega "zbora broj 1". Svečano euharistijsko slavlje u 10 sati predvodio je kancelar naše biskupije vlč. mr. Marinko Miličević, a koncelebrirali su švički župnik vlč. Mile Rajković, duhovnik slijepih i slabovidnih vlč. Jure Ladišić i župnik don Anđelko. Pjevanje je animirao i svirao orgulje kantautor Antonio Tkalec (Supertalent) sa svojim ansamblom, izvodeći zajedno s pukom tradicionalne crkvene pjesme.

U nadahnutoj i poticajnom propovijedi vlč. Marinko je - potaknut evanđeoskim ulomkom u kojem Isus govori o sebi kao o kruhu koji daje život vječni - jednostavnim teološkim mislima ter životnim primjerima naglasio važnost i potrebu molitve i sakramentalnog života za zdravlje duše i tijela, istaknuvši posebno svetu misu. Toga je bio svjestan ugarski kralj Stjepan, rekao je propovjednik, ter je tako živeći ostvario stupanje svetosti, postavši i nama danas primjer i zagovornik.

Na kraju svete mise župnik don Anđelko je - točno o prvoj obljetnici svoje župničke službe u Kompolju i Brlogu - najprije zahvalio Bogu i Majci Božjoj ter obojici Svetih Stjepana na lijepom slavlju i sunčanom danu. Potom je pozdravio župljane i vjernike susjednih župa - Brloga, Švice, Otočca i Gospića, a napose Kompoljčanima koji žive u raseljeništvu, ter svima izrazio dobrodošlicu. Poseban pozdrav uputio je zamjeniku gradonačelnika Hrvoju Ostoviću (naglasivši kako je lijepo da predstavnici vlasti redovito sudjeluju na takvim slavljima a ne samo za Božić), zatim predstavnicima policije i ostalih struktura javnoga života, kao i kolegama svećenicima, zahvalivši najsrdačnije predvoditelju slavlja vlč. Miličeviću.

Također poseban pozdrav i zahvalu župnik je uputio kantautoru Antoniju Tkalecu (istaknuvši njegov vrijedan trud da Krista slavi modernim glazbenim stilom), zatim tamburaškom sastavu "Razbijači čaša", otočkom poduzeću "Komunalac" i njegovu direktoru, obitelji Pernar koja vodi obrt GRGA, katoličkom nakladniku "Treći dan" koji je župi Kompolje darovao 100 svojih knjiga, ter gospićkoj obitelji Starčević – vlasniku foto studija FMI za fotografiranje i snimanje slavlja.

Na kraju je župnik zahvalio članovima ŽPV na suradnji ter "mežnjarici" Miri i ministrantima ter posebno članovima kompoljskog LD "Vepar" (na čelu s tajnikom Tomicom Fajdetićem i glavnim kuharom Tomicom Šimunovićem) koji su za sve pripremili izvrstan lovački gulaš.

Poslije svete mise Antonio Tkalec je sa svojim pratećim ženskim triom vjernike obdario sa svoje četiri autorske pjesme s prvog albuma, zaradivši srdačan pljesak i kompliment da je svojim nastupom "zaokružio" slavlje kao jedinstvenu duhovnu obnovu, a neki su mu čestitali sa zahvalom što im je uspio izmamiti suze na oči.

Ozračje radosti, nakon duhovnog osvježenja u liturgiji, nastavilo se pod šatorima pored crkve, uz zvuke tambure i izvrstan "kotlić" kompoljskih lovaca, nakon kojega su neki "dojam kompletirali" roštiljem obrta "Grga", a neki odmah smokvama i grožđem, koje je iz Dalmacije donijela župnikova rodbina, ili kolačima koje su ispekle vrijedne župljanke Kompolja. A svećenike i župnikove prijatelje u "kvartiru" je istim "menijem" poslužila mežnjarica Mira uz asistenciju Slavice, sestara Odorčić, Kristine i Elene. Onima kojima ni ljetna vrućina nije smetala poslije podne se pridružio dio sudionika malonogometnog turnira koji se odigrao na igralištu osnovne škole…

Opći dojam – događaj za pamćenje. I poticaj "živim mrtvacima" da se i oni pridruže!

Ponedjeljak, 20. Kolovoz 2012.