Došašće – vrijeme priprave za Božić

DOŠAŠĆE ili advent – prvi dio Božićnog ciklusa - je vrijeme u crkvenoj godini, kad se kršćani intenzivnije pripravljaju na svetkovine Božića. To je istodobno vrijeme očekivanja Kristova dolaska na kraju vremenâ (Sudnji dan). Vrijeme došašća nije toliko obilježeno pokorom, koliko više radosnim i povjerljivim očekivanjem. Počinje nedjeljom koja pada između 27. studenoga i 3. prosinca (drukčije rečeno: nedjeljom koja je po kalendaru najbliža blagdanu svetoga Andrije apostola). Došašće obuhvaća tri tjedna ter dane između četvrte nedjelje došašća i samog Božića.

Prvu nedjelju došašća karakterizira ponovni Kristov dolazak, drugu i treću osoba Ivana Krstitelja, četvrta predstavlja Mariju, Djevicu i Majku, koja je rodila Krista. Liturgijska boja u došašću je ljubičasta (kao u korizmi). U misi se izostavlja himan "Slava", da bi taj tipično božićni himan ("Slava Bogu na visini i na zemlji mir ljudima dobre volje!") jače odjeknuo na svetkovinu Kristova rođenja (Božić). U došašću su svakog jutra "zornice" - puku omiljene rane mise, na kojima se pjevaju tipične adventske pjesme. Primjerice "Pada, s neba roso sveta", "Poslan bi anđel Gabrijel" i mnoge druge.

ADVENTSKI VIJENAC - U došašću susrećemo na mnogim mjestima svečani adventski vijenac. Prisutan je u svim crkvama, premda nije liturgijski propisan, no sve češće ga nalazimo i na počasnom mjestu po kućama, u obiteljima, u različitim ustanovama, od vrtića do hotelske recepcije, na TV ekranu i u ilustriranom časopisu. Postavlja se na stol ili vrpcama objesi o strop. Može ga načiniti svatko sam, što je najbolja varijanta, ali i kupiti u cvjećarnici, na tržnici. Ima jednostavnih i raskošnijih, ali uvijek su to u krug spletene zimzelene grančice, ukrašene raznobojnim, ponajčešće ljubičastim i - najvažnije - u vijenac su okomito utaknute četiri svijeće. One se pale postupno, po jedna svake od četiri adventske nedjelje. I tako se čeka Božić!

Za razliku od medijske buke i silnih reklama, koje već od sredine mjeseca "reklamiraju" svoj "trgovački božić" - adventski vijenac predstavlja ne samo lijep "cvjetni aranžman" u ogoljeno zimsko doba, nego on na specifičan način, diskretno, okuplja ukućane, angažira ih i upravlja u određenom smjeru. Podsjeća ih da nešto dolazi, potiče da to čekaju.

Stariji će se sjetiti da "kod nas ranije nije bilo toga vijenca". Znatnije se proširio i udomaćio u posljednjih desetak godina. Primili smo ga iz Europe, osobite iz Austrije i Njemačke. Ondje je on u adventsko vrijeme doslovno posvuda. No i tamo je došao tek poslije prvog svjetskog rata; "prenesen je" iz skandinavskih, protestantskih zemalja kao simbol života (zimzelen), rastućeg svjetla (postupno paljenje svijeća) i očekivanja božićnog dolaska Kristova (Krist - svjetlo).

Nedjelja, 27. Studeni 2011.

Župnikovo pismo župljanima na početku pastoralne godine

ŽUPNIKOVA PORUKA (župljanima Kompolja) na početku nove 'pastoralne godine' (2019./20.) DRAGI ŽUPLJANI, POŠTOVANE OBITELJI! Najprije vas sve s radošću...   >>>

Blagoslovljen naš veliki 'Zavjetni križ' – zahvala za prošlost, zavjet za budućnost

U nedjelju 27. listopada u Kompolju je održana svečanost blagoslova velikoga "Zavjetnog križa", koji je podignut u spomen svim hrvatskim žrtvama od stoljeća...   >>>

Sakrament ženitbe sklopili Ivana Odorčić i Ante Nikšić

Točno četrnaest mjeseci nakon posljednjega vjenčanje u Kompolju, doživjeli smo istu radost! Ali posebnost ovoga slavlja odnosno obaju jest u tome da je...   >>>

MIHOLJA na Vratniku u nedjelju 29.9.

Godišnje slavlje nebeskog zaštitnika župe Vratnik - Sv. Mihovila Arkanđela - je u nedjelju 29. rujna. U 12,00 sati u župnoj crkvi Sv. Mihovila je svečana...   >>>

Poruka našega biskupa  Zdenka za Katehetsku nedjelju

Poruka našega biskupa Zdenka za Katehetsku nedjelju

NEDJELJA 22.9. SLUŽBENI JE POČETAK VJERONAUČNE GODINE Braćo i sestre, dragi roditelji, djeco i mladi, dragi učitelji i vjeroučitelji, svećenici i suradnici! Na...   >>>