Dar govora – za psovku ili molitvu?

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 23. kroz godinu (B), 9. rujna 2012.

Čitanja: Iz 35,4-7a; Jak 2,1-5; Mk 7,31-37

Dobro je sve učinio! Gluhima daje čuti, nijemima govoriti.

Tim su riječima Isusovi učenici komentirali čudo ozdravljenja jednog gluhonijemog čovjeka. Sv. Marko ističe kako ih nitko nije mogao zaustaviti da o Isusu pričaju sve najbolje jer su bili preko svake mjere zadivljeni svime što je On govorio i činio. Jer oni su bili uvjereni da je upravo Isus Krist onaj obećani Mesija, Spasitelj.

Ali, otkud ondašnjem narodu ta sigurnost, ta pouzdana informacija? Pa iz Biblije, iz Sv. pisma! U ono vrijeme nije bilo televizije ni ostalog medijskog zaglupljivanja, nego su ljudi istinu u životnim događanjima "dešifrirali" pomoći Riječi Božje. Redovito su dolazili u Hram ter slušali čitanje i tumačenje Sv. pisma. Zato su se oni, gledajući što je Isus učinio, sjetili onoga što smo nama danas prenosi 1. misno čitanju - i što je većina od onih koji to u crkvi čuju već do evanđelja zaborave (jer ne čitaju kod kuće Bibliju). Ne treba se nitko ovim uvrijediti - jer to je istina, i vi znadete da je tako. Dakle, Bog iscjeljuje svoj narod koji je postao gluh, slijep i nijem zbog svoje nevjernosti i otvrdnulosti u grijehu. No tim je riječima prorok Izaija također najavio čudesne znakove koji će pratiti Mesijino djelovanje: vraćanje vida slijepima, sluha gluhima, govora nijemima... Krist ostvaruje to proroštvo iscjeljujući gluhonijema čovjeka. On to ne čini kako bi stekao popularnost i okupio masu obožavatelja...

(cjelovit tekst razmišljanja nalazi se u kategoriji Duhovnost)

Nedjelja, 9. Rujan 2012.

Dar govora – za psovku ili molitvu?