Božićna ispovijed u župi

Na pokorničko bogoslužje i predbožićnu svetu ispovijed danas (ponedjeljak 17.12.) u 17,00 sati u župnoj crkvi u Kompolju odazvalo se gotovo 40 (slovima: četrdeset!) vjernika iz Kompolja i Brloga. Uvodno poticajno razmišljanje održao je mons. Tomislav Šporčić, generalni vikar naše biskupije i župnik otočki – istaknuvši posebno kako je slavlje sakramenta svete ispovijedi upravo SLAVLJE, kao što slavimo i druge sakramente – a na raspolaganju za osobnu svetu ispovijed bili su također vlč. Jure Ladišić, duhovnik slijepih i slabovidnih, ter župnik don Anđelko.

Odmah poslije ispovijedanja bilo je slavlje svete mise. U kratkoj propovijedi, na temelju evanđelja o Isusovu rodoslovlju, don Anđelko je istaknuo višestruko značenje poimeničnog nabrajanja svih Isusovih predaka. Jedno od njih je da Isus nije "pao s Marsa" nego je dobro poznato obiteljsko stablo njegova roda. Time nam Bog, među ostalim, pokazuje kako je važno da i mi – jer je to i njegovu Sinu bilo značajno - znademo tko smo i čiji smo, iz kojega smo "korijena niknuli". To nam je također poticaj da mislimo na naše pretke ter da za njih često molimo. Zatim, Isusovo precizno rodoslovlje pokazuje nam kako kod Boga sve ima reda i smisla. Posebno je važno uočiti danas, u vrjemenu brzog života i zaborava, kako se i po tome Božja logika razlikuje od ljudske. Osim toga, na grčkom jeziku riječ LOGOS znači smisao, misao, riječ… A vječna Božja Riječ, druga Božanska osoba, prije dva milenija utjelovila se na zemlji - postala je čovjek kao svatko od nas, da nam pokaže kako smo veliki u Božjoj zamisli i da nam pomogne da budemo kao On, na radost našim bližnjima i Njemu na slavu.

Župnik zahvaljuje kolegama svećenicima koji su došli sudjelovati u slavlju sakramenta pomirenja, a budući da u takvim prigodama nema običaj zahvaljivati vjernicima – jer oni koji su došli učinili su to za vlastito dobro – ali ipak svakako želi zahvaliti svima koji su se odazvali jer su time i njemu učinili duhovnu radost. Don Anđelko je na kraju mise vjernike potaknuo da oni potaknu druge koji još nisu pristupili božićnoj svetoj ispovijedi, u prvom redu članove svoje obitelji, ali i susjede, ter da mu prijave stare i nemoćne koji za Božić žele sakramente pa će ih on pohoditi.

Ponedjeljak, 17. Prosinac 2012.

Božićna ispovijed u župi