Imamo novoga đakona!

Mnogi su portali već objavili radosnu vijest da je naš gospićko-senjski biskup dr. Mile Bogović u subotu 15. prosinca u gospićkoj katedrali Navještenja BDM zaredio za đakona Nikolu Pršu. Prenosimo vijest koju ja objavila Informativna katolička agencija (IKA).

Uz zareditelja koncelebrirali su gospićki župnik i dekan mons. Mile Čančar, kancelar biskupije vlč. Marinko Miličević i brojni svećenici biskupije, među kojima župnik Ličkog Lešća Ivica Miškulin, koji je (kao tadašnji kosinjski župnik) Nikolu uputio na bogosloviju, ter sadašnji župnik Kosinja Ivan Hodak.

Uvodeći Nikolu Pršu u službu đakona, zareditelj biskup Bogović čestitao mu je na iskoraku prema službi navjestitelja evanđelja ter poručio: "Deset dana prije Božića đakonsko ređenje u našoj katedrali prima Nikola Prša, rodom iz Gornjeg Kosinja, dakle iz Katedralnoga gospićkog dekanata. Ta župa pripadala je do 1969. perušićkom dekanatu ali je zbog smanjenja broja vjernika cijelo područje toga dekanata pripojeno Gospiću. Osipanje obiju kosinjskih župa nastavljeno je dugovječnim planiranjima o potapanju kosinjske doline, a te priče šire se i dalje u mnogo varijanti tako da Kosinjani vjerujem već sanjaju kako se voda diže prema njihovoj kući da je potopi. Kosinjski kraj bio je nadaleko poznat po vjerskom životu. Mnogo toga sam o njemu slušao od mons. Josipa Frkovića, koji je dugo gajio lijepe uspomene na svoje župnikovanje u Kosinju, napose mi je pričao o mežnaru Grguriću, djedu našega Nikole. Frković je poslao nekoliko mladića u sjemenište, ali nisu došli do kraja. Ipak je poslije jedan iz župe sv. Ante postao svećenik - to je današnji plitvički župnik Josip Štefančić. Donji Kosinj imao je također jednog svećenika, nedavno prerano preminulog Josipa Šopa.

U novije vrijeme kosinjska dolina ima nekoliko svećeničkih kandidata. Sudeći po Nikoli Prši i po njima samima, bit će ustrajniji od svojih prethodnika. Kod Nikole se nije primijetilo neko kolebanje na putu prema svećeništvu. To mogu potvrditi Ivica Miškulin, koji ga je poslao u sjemenište, a i današnji župnik Ivan Hodak. Ni poglavari nisu primijetili neke dvojbe na tom putu. Zacijelo je preko majke Ljubice prenesena ona privrženost Bogu i vjeri u obitelj koju je zasnovala s Draganom Pršom, Nikolinim ocem", istaknuo je biskup ter nastavio:

"U današnjem evanđelju slušali smo poruku Ivana Krstitelja. Bio je okružen ljudima koji su vjerovali da im Ivan može dati odgovore na njihova životna pitanja. Mjesto gdje se on nalazio bila je pustinja, ali se nalazila nedaleko od vode, rijeke Jordana. Osjećao je Ivan i siromaštvo pustinje i bogatstvo vode. I Nikola će mnogo puta osjetiti pustinjsko siromaštvo ovoga svijeta, ali i bogatstvo darova koje Bog nudi svijetu po rijeci milosti koja teče iz Kristove Crkve. Jedno i drugo mu je nadomak ruke. Poput Ivana koji je grabio vodu iz Jordana i krstio raskajane Židove, i Nikola će iz bogatstva Crkve dijeliti darove milosti svojoj braći, odgovarati na njihova životna pitanja. Uz taj Jordan smještamo Nikolino djelovanje već večeras po ovom ređenju jer on od danas može propovijedati i dijeliti neke sakramente. Ima u Nikoli Ivanove revnosti. Preporučimo ga Gospodinu da u toj revnosti ne sustane." (IKA)

I mi čestitamo novom đakonu naše biskupije i pridružujemo se biskupovu pozivu na molitvu za njega. Ovaj radostan događaj poticaj nam je da ustrajemo u našoj redovitoj molitvi za nova duhovna zvanja.

Srijeda, 19. Prosinac 2012.

Imamo novoga đakona! Imamo novoga đakona!