(PRED)BOŽIĆNI DOGAĐAJI

S malim zakašnjenjem, ali s velikom nadom da za dobre vijesti nikada nije kasno, objavljujemo nekoliko događaja pred Božić ili na sam blagdan ter na Stipanju, a sve u čast svetoga Gospodinova Porođenja.

Božićna priredba u školi

U našoj područnoj školi u Kompolju učenici su pod vodstvom svojih učitelja Marine i Marija, u petak prije četvrte adventske nedjelje, priredili i izveli za svoje roditelje bogat i kvalitetan božićni program, kojemu se pridružio i župnik don Anđelko. Nakon što je zbor otpjevao pjesmu Radujte se narodi, slijedio je niz različitih zanimljivih recitacija, recitala, igrokaza i pjesama, a posebno iznenađenje bila je plesna skupina Lički zvončići. Potom su – poslije božićne čestitke – učenici 3. i 4. razreda izveli krasan igrokaz Do srca tvog noćas će stići Bog, nakon čega je zbor otpjevao englesku verziju pjesme Zvončići. Na samo kraju voditelji programa Martina i Dario izrekli su krasnu i poticajnu čestitku, koju vrijedi doslovce prenijeti:

"Sretan Božić, vama očevi, da budete u svemu primjer svojoj djeci, a posebno u zalaganju za dobro cijele obitelji i da nađete vrjemena pomilovati nas i razveseliti! Sretan Božić, vama majke, da budete revne u odgajanju nas djece, kako bismo jednog dana narasli u dobre ljude, na radost Vama i cijelom rodu hrvatskom! Sretan Božić, vama učitelji, da imate razumijevanja s nama koji smo često razigrani i nezahvalni za vašu ljubav i pažnju! Sretan Božić, vama bolesnici, starci i nemoćni, koji i ovaj Božić morate provesti u osami, pritisnuti bolima i nevoljama! Sretan Božić, vama mladi, koji ćete uskoro preuzeti kormilo budućnosti! Sretan Božić, svima vama koji kroz čitavu godinu s nama zajedno slavite dolazak Gospodnji, Njemu se molite i u Njemu sve ljude ljubite!"

Misa i blagoslov u Domu "Bistričak"

Istoga dana, 21. prosinca, u domu za odrasle "Bistričak" u Brlogu župnik don Anđelko slavio je predbožićnu svetu misu zajedno sa štićenicima Doma. U kratkoj propovijedi naglasio je kako u Isusu Kristu imamo najveći Božji dar, a on nas je naučio da i mi trebamo jedni drugima biti dar i blagoslov. Pjevanje na misi animirao je fizioterapeut Ivan, koji je poslije euharistijskoga slavlja vodio glazbeno-scenski božićni program koji je izvela skupina štićenika Doma i koji je sve razveselio. Na kraju programu je posebnu pozornost privukla izvedba svjetski poznate božićne pjesme Tiha noć, sveta noć, koju je na električnoj gitari, uz voditelja, izveo jedan štićenik, što je izazvalo oduševljenje svih nazočnih stanovnika i djelatnika Doma.

A na blagdan Sv. Ivana apostola, 27. prosinca, župnik don Anđelko ponovno je pohodio Dom – ovaj put s nekoliko članova župnoga VIS-a "Trinitas" iz Otočca. Nakon obreda blagoslova Doma i svih koji u njemu žive i rade, gosti su izveli za štićenike mali koncert s nizom božićnih i duhovnih pjesama, nakon čega su ostali u radosnom i korisnom druženju s upravom Doma.

Božić i Stipanja ("Osvježenje" svetišta crkve Sv. Stjepana )

U župnoj crkvi u Kompolju slavlje božićne polnoćke započelo je u 23,00 sata na Badnjak. Vjernike je dočekala očišćena i lijepo ukrašena crkva s jaslicama koje su složili mladi župljani. Posebno iznenađenje onima koji rjeđe dolaze na misu bilo je specijalno osvjetljenje svježe obojanoga svetišta, koje je postavio Tomica Kranjčević. A u privremenoj obnovi odnosno "osvježenju" svetišta sudjelovalo je nekoliko župljana. Najprije je sredinom Došašća Stjepan Dubravčić dvaput prežbukao kanale s električnim kablovima, a potom su Damir Bilović, Pere Kranjčević, Dado Rubčić i Tomica Kranjčević organizirali i izveli bojanje svetišta (ter su složili novi veliki ormar u obnovljenoj sakristiji, koji su dodatno doradili Joso i Jelka Maras iz Brloga). Sve je to vjernicima također potaknulo radosno zamišljanje kako će lijepo izgledati cijela crkva kada se, s Božjom pomoću i potporom Ministarstva kulture, dovrši njezina kompletna obnova. Dakle, unatoč hladnoći ispunjena kompoljska crkva radosno je odjekivala božićnim pjesmama. Posebno iznenađenje na kraju mise priredili su vjernicima Tomica Kranjčević Vuk (s gitarom) i župnik don Anđelko (s tamburom), koji su sviranjem predvodili tri božićne pjesme, pa su se "otoplili" i glasovi onih koji rijetko u crkvi pjevaju glasnije.

U Brlogu je u župnoj crkvi Pohoda BDM na božićnome misnom slavlju u 14,30 sudjelovao veliki broj vjernika. Lijep i sunčan dan dodatno je pojačao božićnu radost, koja se pokazala također u glasnom i skladnom pjevanju božićnih pjesama, koje su intonirale članice ŽPV-a. Takva se radost ponovila i posljednje prosinačke nedjelje, na blagdan Sv. Obitelji, kao i 1. siječnja na svetkovinu Sv. Bogorodice Marije, kada je na kraju misnoga slavlja obavljen i tradicionalni trikraljski blagoslov vode, kojom će uskoro biti blagoslovljeni njihovi domovi.

Sutradan po Božiću, u Kompolju je na blagdan Sv. Stjepana prvomučenika, župnoga zaštitnika i patrona, bilo posebno svečano, a radosnom božićnom i slavljeničkom ugođaju doprinio je i otočki VIS "Trinitas" koji je animirao pjevanje. Župnik je u prigodnoj propovijedi naglasio u čemu je snaga mučeništva Isusovih učenika i zašto u povijesti Crkve uvijek vrijedi pravilo da je "krv mučenika sjeme novih kršćana". A poslije svete mise slavlje je nastavljeno tradicionalnim druženjem u dupkom punom "kvartiru", uz kolače i piće (koje su vjernici donijeli) ter uz razgovor i pjesmu, pri čemu je "pala" i repriza tamburaško-gitarističkog programa s polnoćke.

Četvrtak, 3. Siječanj 2013.