Prvi petak – pobožnost Srcu Isusovu

Pobožnost Srcu Isusovu "9 prvih petaka" potječe od Sv. Margarete Alacoque, čiji je spomendan 17. listopada. Ta svetica bila je redovnica u samostanu u francuskom gradiću Paray-le-Monial (koji se nalazi razmjerno blizu Lurda). Njoj se Isus ukazivao gotovo punih 20 godina, tj. od 25. svibnja 1671. do 17. listopada 1690. kad je umrla u 43. godini života. Nakon što je pri dolasku u samostan jasno u svojoj nutrini čula riječi: "Hoću da budeš ovdje!", u četiri je glavna viđenja primila bit sadržaja štovanja Srca Isusova.

U prvom Gospodinovu ukazanju jasno je i razgovijetno čula poruku: "Moje božansko Srce tako je raspaljeno ljubavlju prema ljudima da više ne može u sebi zadržavati plamenove svoje žarke ljubavi, već ih mora razasuti. Tebe sam odabrao da ispuniš taj veliki naum..."

Prije objave nove velike poruke Gospodin se Sv. Margareti ukazao, kako je ona opisala, na prijestolju od plamenova, a Srce mu je "bilo okrunjeno trnovom krunom, koja simbolizira rane što mu ih zadajemo svojim grijesima, a nad Srcem se nalazio značajan križ".

Sama objava dogodila se jednoga petka, sutradan po blagdanu Tijelova. Tada joj se Isus ukazao – zapisala je – "sav u sjaju slave, s pet rana, koje su bliještale kao pet sunaca, a iz njegova svetog čovještva izlazili su plamenovi sa svih strana, osobito pak iz njegovih divnih grudiju, koje su sličile ognjištu, a bile su otvorene da otkriju svu ljubav toga ljubaznoga Srca, koje bijaše onaj stvarni izvor tih plamenova".

Tada joj se Isus potužio na ljudsku nezahvalnost: "Za sva moja nastojanja oko njihova dobra ljudi su hladni i nehajni." Zato je Isus kao uzvrat za tu nezahvalnost zatražio od svetice naknadu. Dok je to tražio, iz njegova je Srca izašao tako žarki plamen da je svetica mislila da će je spaliti. Isus je toj poruci dodao i ove obveze njoj: pričest svakoga prvog petka u mjesecu i, kao pripravu za to, svetu uru koju će obavljati prostrta na zemlji u noći između četvrtka na petak, tj. od 23 sata do ponoći.

A u četvrtoj velikoj objavi Isus se potužio na rane što mu ih svojim nepoštovanjem zadaju sami vjernici i svojim svetogrđem nevjernici, a posebno Bogu posvećene osobe. Kao naknadu za sve te uvrede zatražio je da se u petak nakon tijelovske osmine uvede poseban blagdan Srca Isusova, na koji će se svetom pričešću i javnim kajanjem davati naknada za uvrede nanesene Gospodinu, osobito u Presvetom Sakramentu.

Dakle, očita je važnost te objave i aktualnost za naše vrijeme. Molimo stoga i danas Isusa da nam svima pomogne da mu uvijek ostanemo vjerni i budemo radosni svjedoci najuzvišenije objave da je Bog ljubav.

Četvrtak, 1. Prosinac 2011.

Prvi petak – pobožnost Srcu Isusovu Prvi petak – pobožnost Srcu Isusovu