Tribina Duhovnost i duhovitost

U dvorani župnoga pastoralnog centra u Otočcu, u sklopu redovnih tjednih susreta za mlade "Mladi četvrtak", na tribini koju organizira župa Presvetoga Trojstva i Grad Otočac, 1. prosinca su nastupili hagioterapeut Željko Pažin i poznati hrvatski komičar, scenarist, glumac i tv-voditelj Željko Pervan. Pred gotovo sedamdeset sudionika, pretežito mladih, tribinu o temi "Duhovnost i duhovitost" otvorio je don Anđelko Kaćunko ter među ostalim istaknuo kako mnogi imaju zablude o duhovnosti kao "smrknutoj ozbiljnosti", shvaćajući i kršćane kao sumorne i žalosne ljude. Dok zapravo biti kršćaninom znači biti svjedokom radosti odnosno, kako je moderator tribine don Kaćunko naglasio, "duhovnost je radost kršćana, čak drugo ime za radost, kao što je kršćanin drugo ime za radost i ljubav".

Prvi se nazočnima, obratio Željko Pažin, govoreći o svome životnom putu – životu u jednom selu kod Virovitice, školovanju odnosno studiju na ekonomskom fakultetu u Osijeku, povratku kući, novom studiju (odnosi s javnošću) ter sadašnjem poslu i studiju teologije. Posebno je istaknuo susret s prof. Tomislavom Ivančićem koji je utjecao na njegov duhovni put, pri čemu se također posvetio uređivanju i objavljivanju knjige "Duhovitošću do duhovnog zdravlja", koja je jedinstven hrvatski "mozaik" fotografija, šala, viceva i citata. Pažin je također naglasio, posebno za kršćanina, važnost molitvenog života kao izvora radosti i snage za javno svjedočenje vjere te je istaknuo značenje zdravog humora i ljudske vedrine za duhovno zdravlje i ravnotežu u današnjim okolnostima stresnog života i brojnih medijskih ponuda na "tržištu duhovnosti".

Željko Pervan je, najprije potaknuvši slušatelje da "zaborave onoga Pervana kojega poznaju s televizije", sasvim ozbiljno, ali u biranim trenutcima uz iskrice jedinstvenog vlastitog humora, svoje snažno svjedočenje osobne vjere usmjerio prvenstveno prema mladima. Podsjetio je kako su danas, nažalost, vjera i Crkva upravom mnogim mladima posljednje opcije u životu, jer ih mediji potiču samo na lagodan život u kojemu nema pitanja o Bogu i vjeri. Istaknuvši kako je, kao i većina hrvatskih vjernika, rođen u katoličkoj obitelji, naglasio je da se često tradicionalno nasljeđuju pogrješne percepcije o Bogu koji samo kažnjava, a On je zapravo sama ljubav i milosrđe. Pervan je otkrio kako je od ranog djetinjstva jako mnogo volio čitati ter je već u 16. godini počeo postavljati ozbiljna pitanja… Ali tek je u zrelim godinama, nakon jednog "posebno dramatičnog događaja" doživio nešto neopisivo lijepo što mu je potpuno promijenilo život, tako da je počeo "gutati" Novi zavjet i silno je zavolio Krista… To ga, ističe, toliko nosi da nikakva straha od smrti nema.

Istaknuvši razlike između prirode i čovjeka, Pervan je slušateljima posvijestio značenje pojmova evolucije, razuma, milosrđa, ljubavi i vjere... "Nema u prirodi formule ni za ljubav, ni za sreću. Što si bliže Bogu, to bolje vidiš sebe odnosno uočavaš kako si slab i grješan. No Kristov dolazak je spas. On nas najbolje može zagovarati kod Oca jer je prošao sve što mi prolazimo u životu", s oduševljenjem je svjedočio Pervan jednostavnost evanđeoske poruke, koja se danas gubi u javnosti jer je, kako je rekao, atrakcija zamijenila postignuće. Zato smo, među ostalim, pozvani boriti se protiv zla, ali i duha današnjeg svijeta koji nas ne želi educirati, nego robotizirati, pri čemu cilja u prvom redu na djecu. Stoga je Pervan upravo djecu istaknuo kao one koji odrasle mogu očistiti od raznih kontaminiranosti ter je to potvrdio mnogim zgodama odnosno osobnim primjerom vlastite obitelji s četiri kćeri, koje doživljava kao oazu s pregrštom ljubavi. Na kraju je naglasio važnost vjere, rekavši doslovce da se bez nje nitko nije promijenio. Ukazavši na opasnost brojnih lažnih proroka koji nude svoje sumnjive proizvode, tražeći kupce u prvom redu među mladima, kao presudne "odgojne metode" istaknuo je važnost molitve, mise i čitanja Novoga zavjeta.

Slušatelji su srdačnim pljeskom iskazali odobravanje i oduševljenje nastupom gostiju, koje je poslije tribine domaćin otočki župnik mons. Tomislav Šporčić zadržao u ugodnom razgovoru i bratskom zajedništvu u kojem su bili također don Anđelko Kaćunko, vlč. Marinko Miličević, kancelar Gospićko-senjske biskupije, i vlč. Ivan Blaževac, policijski i vojni kapelan u Gospiću.

Subota, 3. Prosinac 2011.

Tribina Duhovnost i duhovitost