Dva krštenja - 'referendum' za budućnost

Misno slavlje u 10,00 sati u nedjelju 22. siječnja, može ući u povijest Kompolja. Dupkom ispunjena naša župna crkva Sv. Stjepana Prvomučenika doživjela je pravu rijetkost - krštenje blizanki Jelene i Ane-Lane Marincel. Takvo jedinstveno slavlje u župi Kompolje posljednji put bilo je prije četrdeset i pet godina. Tadašnji župnik, sada pokojni

vlč. Mirko Dinter

, 21. ožujka 1967. krstio je blizance - sestru i brata, Drenku i Dragana Fajdetić.

Važnost ovoga svetoga događaja posvješćuje nam i činjenica da je u našoj razmjerno maloj župi u prekrasnoj Gackoj dolini, u posljednjih dvanaest godina bilo samo trideset i devet (39) krštenja (u 2007. godini nije bilo ni jedno!). Dakle, osim što je slavlje sakramenta krštenja uvijek velika radost i za obitelj i za cijelu Crkvu, ono je posebno veliko za župu. Zato sam i u propovijedi (nalazi se u kategoriji Duhovnost) i već na početku euharistijskoga slavlja naglasio da je i rađanje djece i krštenje hrvatski vjernički i nacionalni "referendum za život i za Evanđelje" i da jedino o tome svjesnom opredjeljenju hrvatskih mladih obitelji ovisi budućnost naše Crkve i našega naroda.

Naime, jedna od tema misnog evanđelja današnje nedjelje je Isusov poziv apostolima da budu "ribari ljudi", a isti poziv On upućuje i nama, svojim današnjim učenicima. Budu li Kristovi učenici, koji su u Hrvatskoj u golemoj većini, prihvatili Evanđelje kao temeljni dokument i pravilo svojega života, uopće se ne trebamo bojati za vlastitu budućnost. To više što smo, ulaskom na 'Isusovu globalnu mrežu' po svetom krštenju, kao narod već od stoljeća sedmog dio najjače 'globalne asocijacije'. To nam je poticaj da Bogu zahvaljujemo na tome daru ter da svojim životom, a posebno danas raširenom komunikacijom na tzv. društvenim mrežama, opravdamo povjerenje koje nam je Bog dao i opravdamo sveto kršćansko ime koje nosimo.

Svi zajedno, posebno cijela naša župna zajednica, trebamo se radovati što u svetim krštenjem Jelena i Ana-Lana 'priključene' na izvor Božje milosti i Kristove ljubavi. Čestitamo mladim roditeljima i radujemo se s cijelom obitelji Marincel, a blizankama želimo napredak u dobi, mudrosti i milosti pred Bogom i pred ljudima!

Nedjelja, 22. Siječanj 2012.

Dva krštenja - 'referendum' za budućnost
Reakcije na Izjavu Komisije 'Iustitia et Pax' o tzv. pandemiji

Poštovani vjernici, Nakon što je 17. rujna 2020., s podpisom mons. Đure Hranića, nadbiskupa đakovačko-osječkoga, predsjednika Komisije HBK Iustitia...   >>>

Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>