Papin govor Urbi et Orbi (Rimu i svijetu)

USKRSNA PORUKA SVETOGA OCA FRANJE

Samo onaj koji se ponizi razumije Isusovu proslavu

Ljubav je nadvladala mržnju, život pobijedio smrt, svjetlost je protjerala tamu! Isus Krist iz ljubavi prema nama svuče sa sebe svoju nebesku slavu; isprazni se, na se uze obličje sluge i ponizi se do smrti, smrti na križu. Zato ga Bog uzvisi i učini Gospodinom svemira. Isus jest Gospodin! Svojom smrću i uskrsnućem Isus svima pokazuje put života i sreće: to je put poniznosti, koji sa sobom nosi poniženje. To je put koji vodi slavi. Samo onaj koji se ponizi može poći prema stvarima koje su tamo gore, prema Bogu. Ohol čovjek gleda odozgo dolje, dok ponizan gleda odozdo prema gore. Na Uskrs ujutro, potaknuti od žena, Petar i Ivan trče na grob koji nalaze otvoren i prazan. Tada se približe i prignu kako bi ušli u grob. Kako bismo ušli u tajnu, potrebno se prignuti, spustiti se. Samo onaj koji se ponizi razumije Isusovu proslavu i može krenuti njegovim putem.

Svijet predlaže da se po svaku cijenu nametnemo, da se nadmećemo, da pokažemo svoju vrijednost. No kršćani, milošću Krista, mrtvog i uskrsloga, pupoljci su druge vrste čovječnosti, u kojoj nastojimo živjeti; na službu jedni drugima. Nije to slabost nego istinska snaga! Tko u sebi nosi Božju snagu, nema potrebe za uporabom nasilja, nego zbori i djeluje snagom istine, ljepote i ljubavi. Uskrslog Gospodina preklinjemo za milost da ne padnemo u oholost koja pothranjuje nasilje i ratove, nego da imamo poniznu odvažnost za praštanje i pomirenje. Pobjedonosnog Isusa molimo da olakša patnje, tolikih od naše braće progonjene zbog Njegova imena, kao i svih onih koji nepravedno trpe posljedice sukoba i nasilja koji su u tijeku.

Mir, prije svega, tražimo za Siriju i za Irak, da utihne zveckanje oružja i ponovno se uspostavi dobar suživot među sastavnicama stanovništva ovih dviju ljubljenih zemalja. Neka međunarodna zajednica ne ostane nepokretna pred neizmjernom ljudskom tragedijom na području ovih zemalja, i pred dramom brojnih izbjeglica.

Molimo za mir svih stanovnika Svete zemlje. Neka među Izraelcima i Palestincima uzmogne rasti kultura susreta te se ponovno pokrene mirovni proces, tako da se učini kraj godinama patnje i podijeljenosti.

Mir molimo i za Libiju kako bi se zaustavilo apsurdno krvoproliće koje je u tijeku, kao i svako barbarsko nasilje, a oni koji se brinu za dobro zemlje neka se zauzimaju za promicanje pomirenja i za izgradnju bratskoga društva u kojem će se poštovati dostojanstvo osobe. I za Jemen želimo da prevlada zajednička volja za pomirenjem na dobro cjelokupnog stanovništva. Istovremeno s nadom povjeravamo milosrdnom Gospodinu dogovor postignut ovih dana u Losanni, kako bi bio definitivni korak prema sigurnijem i bratskijem svijetu.

Od Gospodina molimo dar mira za Nigeriju, za Južni Sudan i za Demokratsku Republiku Kongo. Neka se od strane svih ljudi dobre volje uzdigne neprekidna molitva za one koji su izgubili život, za one koji su oteti, za one koji napustiše svoj dom i svoje najdraže. Neka uskrsnuće Gospodinovo donese svjetlo ljubljenoj Ukrajini, posebno onima koji su posljednjih mjeseci bili izloženi nasilju. Neka ta zemlja, zahvaljujući zauzimanju svih interesnih strana, ponovno pronađe mir i nadu.

Mir i slobodu molimo i za tolike osobe podvrgnute novim i starim oblicima ropstva kriminalnim osobama i organizacijama. Mir i oslobođenje za žrtve trgovaca drogom, toliko puta udruženi s vlastima koje bi trebale stati u obranu mira i sklada u ljudskoj obitelji. Mir tražimo i za ovaj svijet podložen trgovcima oružjem, koji zarađuju na krvi muškaraca i žena.

Marginaliziranima, zatočenicima, siromasima i iseljenicima koji su tako često odbijani, zlostavljani i odbačeni; bolesnima i patnicima; djeci, posebno onima koji trpe nasilje; ožalošćenima; svim osobama dobe volje neka dopre utješni glas Gospodina Isusa: Mir vama! Ne bojte se, uskrsnuh i uvijek ću biti uz vas!

U Otočcu biskupijski susret župnih pjevačkih zborova

Redoviti godišnji susret župnih pjevačkih zborova Gospićko-senjske biskupije održan je u Otočcu u subotu 16. veljače. Uvodnom riječi biskupijskog povjerenika...   >>>

Neotuđivo pravo na život od začeća do preminuća!

PORUKA ZA DAN ŽIVOTA 2019. Savjest u svjetlu zakona ljubavi Suvrjemeni čovjek suočen je sa sve brojnijim i složenijim moralnim dvojbama, a osobito...   >>>

Doktorandica iz Gacke na Filozofskom fakultetu u Rijeci obranila rad o katoličkom vjeronauku

Pred izabranim Povjerenstvom za obranu doktorskog rada, u kojem su bili izv. prof. dr. sc. Kornelija Mrnjaus i prof. dr. sc. Vesna Kovač (s Filozofskog...   >>>

Predbožićna 'Obiteljska nedjelja' radosti i darova