Naša radostna Cvjetnica - po mjerama Božjega 'stožera'

Unatoč 'promjenjivoj prognozi' proslava Cvjetnice – Nedjelje Muke Gospodinove – bila je u sve tri župe 'sunčana' i radostna. I u Kompolju (u 10 uri) i na Vratniku (12) i u Brlogu (15) narod je s grančicama i cvijećem u rukama u velikom broju "pohitao ususret Gospodinu". Podpuno po crkvenim uputama i 'mjerama' liturgijskoga 'Stožera' na sva tri mjesta upriličen je izvan crkve blagoslov grančica i procesija u spomen Isusova slavnog ulazka u Jeruzalem.

U KOMPOLJU je obred započeo kod staroga kalvarijskog križa na kvartiru, a nakon blagoslova maslina – koje je darovao Ivica Gržeta s Vira, a dio je nabavio Želja Grčević u Paljuvu – ophod je išao kraćim putem do crkve, uz pjevanje napjeva Slava čast i hvala ti… koji je vodio Tomica Kranjčević.

U prigodnoj propovijed župnik don Anđelko je istaknuo "dva duboko suprotna raspoloženja naroda", koji je najprije Isusu s oduševljenjem klicao kao Mesiji, a samo pet dan poslije tražio njegovu smrt. "Zašto su ljudi tako brzo promijenili svoj stav? Jasno, i onda je politika uplela svoje prste - 'kampanja' vlasti utjecala je na odluku naroda. Ali presudilo je to što Isus nije ostvario njihova zemaljska, 'domoljubna', politička očekivanja."
Strašna je ta njihova dvoličnost, naglasio je župnik, ali je odmah upozorio kako je "uvijek je lakše prepoznati tuđe grijehe, dočim smo glede svojih najčešće slijepi. Zato je ta prevrtljvost Jeruzalemaca nama danas u prvom redu poticaj da se zapitamo jesmo li mnogo puta i mi poput te svjetine!" A to se događa, objasnio je don Anđelko, kada vjernici u raznim životnim potrebama upućuju Bogu molitve i hvale na sav glas, pjevamo mu pjesme, slaviti ga često svetom misom... a onda drugim okolnostima ti isti kršćani svojim lošim postupcima, krivim sudovima, riječima i djelima olako Isusa 'razapinju'. Neki nažalost odmah čim se nedjeljom nakon mise vrate, kako iskustvo potvrđuje, jer đavao tada ulaže golemu energiju da uništi plodove "ubrane" u crkvi…! "Ima i tzv. dobrih vjernika koji se olako Spasitelja odreknu pred ljudima, poglavito u opuštenim razgovorima kada netko kaže nešto protiv vjere, Crkve, Boga, takvi se kršćani lako slože s protivnicima ili pak šutnjom potvrđuju da se slažu, a time se, zapravo, nesvjestno pridružuju onoj masi koja je vikala: Raspni ga! – istaknuo je župnik.
Potom je upozorio na činjenicu koja je često prisutna u našoj vjerničkoj praksi, u našem vjerničkom životu, a usko je vezana uz misno slavlje Cvjetnice. "Započeli smo ga blagoslovom maslinovih grančica (cvijeća). Možda će danas pogled mnogih vjernika biti zaustavljen na - grančici. Neki dođu na sv. misu samo radi te jedne grančice ili, ako im se ne da ili 'imaju važnijega posla', onda grančicu 'naruče', tj. zamole one koji idu na misu da im ju ponesu. Međutim, ta grančica nije neko magijsko sredstvo, koje nas čuva. Ona je, uz to što je 'blagoslovina', zapravo lijep poticaj da u slavlju Cvjetnice, gledajući očima vjere, u Isusu Kristu uvijek prepoznajemo Spasitelja i Otkupitelja, onoga kome naše srce uvijek treba klicati, kloneći se izdaja, pogrda i odbacivanja.
Dakle, Cvjetnica - Nedjelja Muke Gospodnje, posvješćuje nam da je u Bogu naša snaga za život koji jedino po križu vodi uskrsnuću, da jedino po Kristu možemo podnijeti sve ono što život pred nas stavlja i donosi. Jer On je prošao putem poniženja i muke ter doživio Uskrs. Ako dakle idemo putem kojim je Krist hodio, onda se nakon svih poniženja, boli i patnje i mi smijemo nadati vlastitom Uskrsu, po zaslugama Njegove muke i smrti.
Dakle, Nedjelja Isusove MUKE za nas je Radostna vijest! Ne zato što je Cvjetna. Jer ovo nije nedjelja Isusove GRANČICE, nego Nedjelja Isusova DRVETA, tj. Nedjelja Isusova KRIŽA odnosno Nedjelja Isusove LJUBAVI!"

Na VRATNIKU je obred započeo ispred župne kuće. Župnik don Anđelko je pozdravio okupljeni narod te je blagoslovio grančice i navijestio evanđelje o Isusovu ulazku u Jeruzalem. Narod je potom išao u procesiji oko crkve, pjevajući Himan Kristu Kralju pod vodstvom Ivana Prpića Špike, koji je također svirajući na orguljama predvodio pjevanje svete mise u crkvi.

U BRLOGU je slavlje na isti način započelo kod križa ispred crkve, nakon čega je narod na svetu misu išao u ophodu moleći himan Kristu Kralju, koji je prevodio župnik don Anđelko.

Na koncu misnih slavlja u svim župama narod je molio molitvu Sv. Josipu za Crkvu i narod, koju će moliti na svakom okupljanju tijekom Godine Sv. Josipa.

Ponedjeljak, 29. Ožujak 2021.