Kršćanin - svjedok Istine svojega Kralja

RAZMIŠLJANJE UZ SVETKOVINU KRISTA KRALJA (nedjelja 25.11.2012.)

Čitanja: Dn 7,13-14; Otk 1,5-8; Iv 18,33b-37

Zar si TI židovski kralj? - pita začuđeni Pilat Isusa, gledajući ga u potpuno nekraljevskom "izdanju", nakon što je bio "lociran, uhićen i transferiran" u njegov dvor. Kao da ne može doći sebi pa se i ruga, jer nemoguće mu je zamisliti da TAKO izgleda KRALJ! A Pilat je sudac, službenik i predstavnik moćnoga Rimskog carstva. Njegovu reakciju možemo lakše shvatiti ako je usporedimo npr. s lanjskim (zamišljenim) pitanjem Carle del Ponte u Haagu kada, onako cinički, pita hrvatskoga generala: Zar ti još uvijek sebe smatraš zapovjednikom pobjedničke vojske?!

Zanimljivo je kako Isus za vrijeme svoga zemaljskog života nije želio da ga poistovjećuju s kraljem - jednom je čak pobjegao od mase koja ga je htjela proglasiti kraljem jer ih je nahranio kruhom u pustinji. Isus je bio svjestan da su kraljevska mesijanska očekivanja naroda bila vezana uz politiku. Naime, židovski narod je očekivao Mesiju kao kralja koji će ih spasiti od rimske okupacije. Rimska globalizacija u ono vrijeme nije provodila referendum i pitala narod želi li ući u određene "asocijacije". Zato su Izraelci osjetili "blagodati" ulaska u "Rimsku Uniju" poslije, kad je rimska vojska umarširala u njihovu zemlju… U takvim okolnostima, kad je Isus počeo naviještati Radosnu vijest, neki su u Njemu počeli gledati kralja, osloboditelja... Ali Isus ni na koji način nije htio da ga smatraju političkim vođom. Ipak, pred Pilatom konačno priznaje: "Da, ja sam kralj... i došao sam na svijet da svjedočim za istinu. Tko god je od istine sluša moj glas!"

Dakle, tek na kraju svoga života Isus priznaje da jest kralj, ali istaknuo je da njegovo kraljevstvo nije poput kraljevstava drugih upravitelja. Sjetimo se, Isus je tri godine obilazio selima i gradovima. Kao u svojevrsnoj "kampanji" on je stalno tumačio svoj "predsjednički"/kraljevski program. Ali njegove ambicije nisu bile ni političke, ni ekonomske, niti iz osobne koristi. Isusov stav prema čovjeku, i za čovjeka, potpuno se razlikovao kako od političarā njegova vremena, tako i od najvećeg dijela današnjih političara.

Iz današnjega misnog evanđelja po Ivanu, jednako kao i iz izvještaja drugih evanđelista, možemo uočiti zašto Isus nije bio shvaćen ni prihvaćen od nekih pojedinaca ili skupina. Njegovu "politiku" neki suvremenici nisu mogli ili nisu htjeli razumjeti. Međutim, isto je i danas. Pogledajmo malo bolje oko sebe, i vidjet ćemo da je tako. Odnosno, dovoljno je čak i površno analizirati sadržaje kojima nas mediji stalno zatrpavaju pa ćemo vidjeti da gotovo nigdje nema Isusa Krista i njegova Kraljevstva. Mnogi kršćani misle da je to slučajno. Ne, ništa nije slučajno - to je program, to je plan! Zašto? Zato što suvremeni "gospodari svijeta" uopće ne računaju na Krista u izgradnji Novoga svjetskog poretka. Njihovo "Globalno kraljevstvo" ne želi Evanđelje ni u politici, ni u ekonomiji, ni na tržištu, ni u sportu, ni u kulturi - nigdje! A mi smo, kao građani, dio toga i takvoga društva. S druge pak strane, kao vjernici, članovi smo Kristova kraljevstva! Kako se snaći u toj razapetosti?

Također, vidimo da neki kršćani, nažalost, uopće ne žive kao članovi Kristova kraljevstva. Neki se boje da neće biti shvaćeni od onih koji drukčije misle. Neki smatraju da treba biti "tolerantan" prema ne-kršćanima i ne "izazivati" ih svojim vjerskim obilježjima ili životom. Zato djeca, mladi, odrasli… skrivaju svoje kršćansko uvjerenje, izbjegavaju govor o vjeri, boje se prekrižiti se u restoranu, na igralištu itd. Ipak ima i onih koji s velikom hrabrošću svjedoče svoju vjeru - i u školi, i na poslu, i u kafiću, i ma gdje bili... i uopće se ne obaziru što mogu biti neshvaćeni ili čak izrugani! Oni slijede Isusov primjer. Jer znaju: važno je biti shvaćen u Nebu, važno je da nas Krist Kralj pridruži slavi i časti u svome nebeskom Kraljevstvu!

Katekizam Katoličke crkve kaže da je Kraljevstvo Kristovo već prisutno u Crkvi, ali ipak nije još dovršeno… "To kraljevstvo još napadaju zle sile, premda su one u osnovi Vazmom Kristovim već pobijeđene" (br. 671). Međutim, Isusove učenike čekaju mnogi izazovi i vrebaju mnoge zamke. Katekizam o tome govori vrlo ozbiljnim i znakovitim riječima: "Prije Kristova dolaska Crkva mora proći kroz posljednju kušnju koja će uzdrmati vjeru mnogih vjernika. Progonstvo što prati njezino putovanje na zemlji otkrit će 'otajstvo bezakonja' pod oblikom religijske obmane koja će ljudima nuditi prividno rješenje njihovih problema po cijenu otpada od istine. Vrhovna religijska obmana jest obmana Antikristova, to jest obmana jednoga pseudo-mesijanizma u kojemu čovjek slavi sam sebe mjesto Boga i njegova Mesije koji je došao u tijelu" (br. 675).

Znademo kako je Isus već za svoga zemaljskog života imao jaku oporbu i sukobio se s predstavnicima tadašnje vlasti - jer su htjeli da svoju nauku prilagodi njihovim političkim ciljevima. Također, to isto neki javno traže od Crkve i danas. No većina zamki nije danas toliko očita – ona je skrivena u privlačnim sadržajima suvremene zabavne kulture. Zato, vjeran se kršćanin ne klanja tzv. kraljevima i kraljicama politike, estrade, filma, mode i sporta. Dosljedan kršćanin u svakom trenutku i na svakom mjestu slijedi Krista i svijetu svjedoči Istinu. Pravi kršćanin ne odriče se Evanđelja pa makar bio izrugan i odbačen. Oni koji u tome ustraju, na kraju će kraljevati zajedno s Kristom, svojim Kraljem.

Zato, trudimo se već sada i ovdje tako živjeti. Širimo evanđeoski ponos, zajedništvo i optimizam. Radosno širimo Kristovo kraljevstvo!

Kršćanin - svjedok Istine svojega Kralja