Za kojim znakom ideš?

RAZMIŠLJANJE UZ BOGOJAVLJENJE (6.1.2013.)

Čitanja: Iz 60,1-6; Ef 3,2-3a.5-6; Mt 2,1-12

Sv. Matej donosi nam u svojem Evanđelju opis događaja o poklonu triju mudraca. Njih je kršćanska tradicija i umjetnost preimenovala u kraljeve i dala im imena: Melkior, Gašpar i Baltazar. No Prva Crkva se na Bogojavljenje spominjala triju događaja - Božje objave preko mudraca ili kraljeva koji su došli i poklonili se djetetu Isusu, zatim Isusova krštenja ter njegova prvog čuda u Kani, kada je pretvorio vodu u vino.

Sv. Matej dakle (u evanđelju današnje svetkovine) piše da su se u Isusovoj domovini (nakon njegova rođenja) pojavili neki mudraci, upravo u vrijeme kralja Heroda. Oni dolaze prvo na Pantovčak – oprostite, dolaze u Jeruzalem i raspituju se za novorođenoga kralja o čijem su rođenju zaključili na temelju "Nove pravednosti" – ispričavam se, nove ZVIJEZDE koja se pojavila na nebu. Kraljevska CIA i ostale tajne službe odmah su dojavile Herodu što ti stranci govore i koga traže. Zato on odmah saziva svoje savjetnike da dozna tko mu to sprema detronizaciju – a oni na temelju starozavjetnog proročanstva zaključuju da se doista rođenje toga novoga kralja treba dogoditi u Betlehemu.

Potom Herod "lisičjom dobrotom" prima Mudrace u Banskim dvorima – oprostite, prima ih u svojoj palači, sve od njih doznaje i, kao svaki lukavac, želi ih iskoristiti kao svoje špijune. Otišavši od Heroda oni krenu prema Betlehemu, ali su bili ponovno vođeni ne njegovim uputama i savjetima, nego ih je vodila ona ista zvijezda koja je stalno išla pred njima. Ta čudesna zvijezda vodilja - zabilježio je Sv. Matej - zaustavila se nad mjestom gdje bijaše dijete odnosno Dijete. Mudraci su se zatim poklonili djetetu Isusu i prinijeli mu darove: zlato, tamjan i smirnu (znakove kralja, Boga, i čovjeka). Zatim su primili Božju poruku da se više ne vraćaju Herodu... Jer na koji način se on htio "pokloniti" tome Djetetu pokazao je najprije njegov nemir na prvu vijest da se rodio novi kralj, a potom i zločin koji je počinio pobivši nevinu dječicu s nakanom da smakne i Isusa – svoju, kako je mislio, "nelegalnu kraljevsku konkurenciju"!

Dakle, u poklonu mudraca s Istoka Bog je Isusa očitovao kao sveopćeg Spasitelja Židova i svih ostalih naroda: Hrvata, Mađara, Srba, Nijemaca, Rusa, Iranaca... svih bez razlike! Naime, kao što ne postoji "bog jedne nacije", tako ni jedan narod na svijetu ne može Krista privatizirati, jer On je Spasitelj svih ljudi i svih naroda. Ali samo onih pojedinaca koji vjeruju - koji Njega prihvate kao svojega Otkupitelja.

Zato naš hrvatski naziv ovoga blagdana "Bogojavljenje", tj. Bogoobjavljenje, jednom riječju izvrsno objašnjava njegov sadržaj i izvorni smisao – Bogojavljenje znači: Bog se sam i prvi objavljuje ljudskom rodu. VJERA je stoga prvenstveno Božji dar koji čovjek može prihvatiti ili odbiti. Za Boga više nema odabranih i neodabranih naroda – kao što u početku je Izrael bio 'izabrani narod', kojemu se prvom Bog objavio. Sada, pojavkom Isusa Krista, svi su "njegov narod", a on je Bog sviju. Za njega više nema râsā nego samo jedan ljudski rod koji je otkupio njegov sin Isus Krist.

Za nas danas ključno je pitanje - hoćemo li ZA NJIM ići ili… (za nekom drugom zastavom, za nekim drugim znako/vima)? Mudracima je orijentir bila KRISTOVA ZVIJEZDA – a NE pijetao (kukuriku…), ni petokraka, ni kukasti križ, ni srp i čekić, ni Lady Gaga, ni isplaženi jezik Rolling Stonesa, ni Che Guevarina stisnuta pesnica, ni Mercedesova zvjezdica…!

Molimo i danas i svaki dan zato i za to da nam Kristova zvijezda bude jedini životni orijentir.

PS: PDV (poučni duhovni vic):

- Znaš li tko su bili prvi komunisti?

- Hm… ne znam, možda Marks, Engels i Lenjin!

- Ne, nego Tri Kralja?

- Kako to?

- Išli za ZVIJEZDOM, došli u ŠTALU! :D

NB: Molim vas, nemojte to shvatiti neozbiljno, nego (u svemu) najozbiljnije potražite ozbiljnu poruku!

Za kojim znakom ideš?