Kršćani – Kristovi 'ribolovci'

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 5.kg-C (10.2.2013.)

Čitanja: Iz 6,1-2a.3-8; 1Kor 15,1-11; Lk 5,1-11

"Učitelju, svu noć smo se trudili i ništa nismo ulovili, ali na tvoju riječ bacit ću mreže."

Tako je apostol Petar odgovorio Isusu nakon što mu je On rekao: "Izvezi na pučinu i bacite mreže za lov!" Budući da je to bilo u podne sigurno su svi mislili u sebi: "O Bože dragi, što je ovaj Isus naivan - usred bijela dana ići u ribolov i to nakon što smo se uzalud trudili cijelu noć!" Jer ribe se mrežom ne love po danu. Međutim, apostoli su, premda im Isus predlaže nešto "nemoguće", osjetili da se mogu pouzdati u njegovu riječ, osjetili su da ta Isusova riječ ima neku posebnu snagu, da On od njih traži još nešto drugo, nešto više.

Doista, čim se ono što se činilo "nemogućim" ostvarilo, Isusovi učenici su shvatili da je riječ o nečem posve drugom, da je čudesan ulov ribe samo određeni znak: potrebno je "loviti" ljude, tj. krenuti oslobađati ljude i svijet od svega što ih pritišće - od strahova, od grijeha, od bolesti, od ovisnosti, od opsjednutosti, od đavla. Jasno, svojim ljudskim silama to čovjek ne može - zato je potrebno poslušati Isusovu riječ, učiniti ono što On kaže (baš kao što je rekla Marija u Kani: "Što god vam rekne, učinite!"). Dakle, zadivljeni čudesnim ribolovom, apostoli ostavljaju sve i idu za Kristom, s punim povjerenjem u Njegovu riječ oni sav svoj život stavljaju u službu toga cilja – "loviti ljude". To je također bio početak evanđeoske globalizacije.

Ali, dok ostajemo zadivljeni nad tim događajem, ne smijemo ni u jednom trenutku smetnuti s uma da je to cilj i zadaća također svih današnjih Kristovih apostola, svih kršćana, svih nas – svi imamo poslanje biti 'Kristov ribolovac'! Kao što lijepo opisuje pjesma Krist na žalu

No da bi kršćani mogli biti uspješni svjedoci svoje vjere i širitelji Evanđelja, neophodno je da spoznaju Boga i Krista. A spoznati Krista i Boga ne znači samo intelektualno upoznati - steći određeno teološko znanje, znati cijeli Katekizam napamet, nego to znači životno prihvatiti Boga i Krista kao temelj i pokretače svojega života. Samo tada kršćani mogu biti pravi svjedoci Božji u svijetu. Nitko ne može smatrati da je Božji svjedok, a da istodobno ne govori drugima o Bogu i Kristu. Zato je danas, u eri medijske globalizacije, kad mnoštvo brbljavaca oko nas širi kojekakve gluposti, šutnja kršćana čisti grijeh propustom! Zato kršćanin nikada, a poglavito danas, ne smije biti 'pobožni sebičnjak', koji poput onoga "pobožnog farizeja" u Hramu moli: "Dragi Isuse hvala ti što je meni lijepo i dobro, a kako je drugima nije mi važno, ne moram se ja nimalo javno isticati, nitko ne mora znati da sam ja pobožan..." itd. Zato svaki kršćanin mora imati proročku odvažnost, kao Izaija (koji to svjedoči u 1. misnom čitanju). Naime, Bog – kao u tzv. nedostatku odgovarajućeg kadra, pita: "Koga da pošaljem?", a on odgovara: "Evo me, mene pošalji!" Ali tu spremnost pokazao je tek nakon što mu je anđeo dotaknuo usne žeravom s Božjega žrtvenika. To znači da samo oni kršćani koji se hrane "žeravom" Božjega kruha sa svetog oltara mogu istom spremnošću odgovoriti na Kristov poziv: "Spreman sam – odsad idem kamo šalješ me Ti!"

Dakle, poruka Božje riječi ove nedjelje, posebno 1. čitanja i evanđelja, može se sažeti u četiri točke, tj. u posvješćenje onoga što moramo činiti:

1. "Otisnuti se na PUČINU" = ne ostati u plićaku: ne se zadržavati samo na plitkoj zabavi, ne gutati plitke medijske sadržaje koji zaglupljuju i kvare dušu, ne se zadovoljiti prosjekom i reći: "Ah, ja to ne mogu...!" ili: "Ma tako svi čine, zar mi moramo biti drukčiji...?!" Jer kršćanin ne smije biti duhovni prosjak i nije pozvan na prosjek, nego na velika djela, na hrabrost, na svetost. Zato je papa Benedikt u svojoj sjajnoj knjizi Sol zemlje to izrazio ovako: "Kao prvo, trebamo hrabrosti za suprotstavljanje općem uobičajenom mišljenju. Kod većine ljudi nailazimo danas na ideologiju prosjeka koja teži samo k postizanju određenoga životnog standarda, k mogućnosti samoostvarenja u onome što se želi, što bi se htjelo i koja smatra da je Bog ipak neka nepoznanica... Dakle, ta ideologija prosjeka u kojoj danas živimo i koja nam se iz dana u dan sve više nameće, zavodi nas i udaljuje od onoga što je bitno... Morali bismo imati hrabrosti ustati protiv onoga što se smatra 'normalnim' u životu čovjeka... i ponovno otkriti vjeru..." Kakav sjajan poticaj u Godini vjere!

2. Biti LOVAC - loviti ljude za Isusa: širiti kršćansku nauku, Evanđelje... svjedočkom radošću, riječju i životom!

3. Loviti po DANU – ne dakle "po noći" (kao što čine sinovi mraka, u buci, dimu i drogi…) – to je posebno upozorenje mladima!

4. Imati puno POVJERENJE u Kristovu riječ: potpuno se osloniti na Njega...

Rezultat takvoga stava je - bogat ulov, puna mreža duhovnih darova, duhovnog uspjeha, ljubavi, radosti. Kao kod apostola… A primjer i uzor u tome nam je i Bl. Alojzije Stepinac. Njega je papa Ivan Pavao Dragi, 3.10.1998. u Mariji Bistrici, uzdigao za blaženika i proglasio ga našemu narodu KOMPASOM za ORIJENTACIJU!

Molimo danas i svaki dan našega svetog Blaženika da nam stalno u našim naporima i našem svjedočenju bude pomoćnik i zagovornik u Nebu.

Kršćani – Kristovi 'ribolovci' Kršćani – Kristovi 'ribolovci' Kršćani – Kristovi 'ribolovci'