Bogorodica Marija i recept za sreću

RAZMIŠLJANJE UZ PRVI (N)OVOGODIŠNJI BLAGDAN

Čit.: Br 6,22-27; Gal 4,4-7; Lk 2,16-21

Neobično je i vrlo zanimljivo za ovaj trenutak današnje misno evanđelje – o pastirima koji odlaze tražiti Isusa i o Mariji koja o svim događajima "razmišlja u srcu". Naime, nakon što su velika mnoštva ljudi u cijelom svijetu proteklu noć proveli vani na trgovima velikih i malih gradova i potpuno pijani, uz besmislenu i primitivnu pucnjavu, kao što je bilo i u Otočcu, Riječ Božja nas podsjeća na betlehemske pastire koji su pod vedrim nebom bdjeli uz svoje ovce. Za razliku od milijuna ljudi diljem svijeta, koji su se noćas ponašali gore nego ovce i svinje, pastiri su bili potpuno trijezni i, na anđelov poticaj, pošli su tražiti novorođenog Isusa.

Osim toga, dok se mnogi tek bude iz mamurluka tzv. najluđe noći, evanđelje nam također stavlja na razmišljanje jednu ženu koja RAZMIŠLJA. Dakle, na jednoj su strani ljudi - mladi i odrasli, muškarci i žene – koji su htjeli što 'luđe', tj. bez mozga dočekati ili čak 'proslaviti' Novu godinu (kao da je riječ o nekom novom blagdanu), ova evanđeoska žena doslovce - "razmišlja u srcu"! To je Bogorodica Marija, koju Crkva slavi redovito 1. siječnja. Ona je rodila Isusa Spasitelja, koji je jedina i bitna NOVOST u povijesti svijeta pa je sasvim logično da upravo Marija stoji i na početku te prividne novosti, kao što je kalendarska godina.

No, što to znači "razmišljati u srcu"? Jer razmišlja se mozgom! Sjetimo se da je i Isus pitao neke: "Što to mozgate u svojim srcima?" To dakle znači: 'razmišljati s osjećajem' - a ne hladno, cool i bez emocija, kao npr. neki darker ili punker u crnini, bez izraza na licu - nego kao Marija, Bogorodica! A ona je gledala 'na sutra', promatrajući Isusa kako raste mislila je na budućnost. Tako danas i sada čine trijezne glave.

Ovih dana često su se čula pitanja: Što će nam 'donijeti' (n)ova godina? Hoće li biti ispunjena ljudskim sadržajem i plodnim naporima? Ili će biti puna tjeskobe, bijede i ratova? U tom smislu valja istaknuti da ovaj dan, 1. siječnja, blagdan Sv. Bogorodice Marije, Crkva također posvećuje molitvi za mir. Papa Benedikt je i ove godine za ovaj Svjetski dan mira uputio cijelom svijetu svoju poruku. Papa redovito svima zaželi mir i blagostanje, no posebna tema uvijek je mir. Jer svaka godina, a takva je bila i 2011., nažalost, označena je progonima, diskriminacijom, užasnim nasiljima i ratnim stradanjima.

Ovogodišnja Papina poruka poticaj je svima u Crkvi i društvu na odgoj mladih za pravdu i mir. Osim toga, mi kršćanski vjernici trebamo ustrajno moliti za mir u svijetu, premda znademo da će i u ovoj godini biti mnogo bijede - jer nju doslovce 'proizvode' globalni moćnici. A i ratova će biti jednako, možda i više - jer oni su danas u svijetu biznis, bez ratova velike korporacije ne mogu ostvarivati svoje goleme i basnoslovne profite.

Znademo da se tako danas vode ratovi za naftu - npr. na Bliskom Istoku, za drogu - npr. u Afganistanu, zatim za vodu, zlato, dijamante, rude i ostale resurse… - svuda po svijetu. Mladi ne znaju da je i kod nas posljednji rat bio planiran radi ostvarivanja nadzora na geostrateški važnoj točki na kojoj se nalazi Hrvatska. Globalni moćnici koji su to organizirali, nisu uopće razmišljali o stvaranju hrvatske države i postizanju naše slobode - to smo (mimo i protiv njihovih planova!) sami ostvarili odnosno, kako je govorio predsjednik Tuđman, samo s Božjom pomoću i hrabrošću naših branitelja koji su s Gospinom krunicom u ruci i oko vrata krenuli u borbu, a cijeli je narod molio Kraljicu mira da nas spasi, kao mnogo puta u našoj povijesti. U tom smislu neke misli o odnosu mira i rata u Papinim porukama za Dan mira mogu izgledati pomalo naivne, ali Papa se služi također diplomatskim govorom i ima razloga za to.

Što dakle kršćani, današnji Kristovi učenici mogu (u)činiti u sadašnjim prilikama? Premda mi ničim materijalnim ne možemo utjecati na svjetska zbivanja, ipak možemo i trebamo moliti za mir (u svijetu) ter također raditi za mir - u vlastitoj duši i u svojoj sredini: u obitelji, susjedstvu...! A kako to postići? Koji je recept za to najsigurniji? Imamo ga u Bibliji, dakle sam Bog nam je dao taj recept – čuli smo u 1. čitanju. On kaže da zazivanje Božjega imena nad nekim, donosi blagoslov onima koji to čine i onima nad kojima se to čini. Evo toga recepta: "Neka te blagoslovi Gospodin i neka te čuva! Neka te Gospodin licem svojim obasja, milostiv neka ti bude! Neka pogled svoj Gospodin svrati na te i mir ti donese!"

Eto, te riječi treba izgovarati i onda kada se nekome radujemo i onda kada se na nj ljutimo - rezultat će uvijek biti isti: MIR i Božji blagoslov! Stoga, dragi vjernici, želim da vam svaki trenutak sljedećih 365 dana bude ispunjen upravo tim Božjim darovima! To je moja novogodišnja čestitka svima.

PS & NB:

Koliko je isprazna, šuplja i potrošena fraza-čestitka "Sretna nova godina!", kao i usiljeno isticanje zdravlja u dobrim željama ("Zdravlje, samo zdravlje…!") pokazuje i činjenica da su na brodu TITANIC svi bili ZDRAVI, ali nisu imali SREĆE! Odnosno, temelj njihove sreće bio je u njima samima i tome plovilu koji je smatram simbolom svjetske moći – dakle smatrali su da im ne treba ni Bog, ni Božić… Bilo bi zanimljivo znati što DANAS misle o tome oni koji su završili u morskim dubinama… ali i hoće li O TOME neki pametan režiser snimiti FILM…!

Svakako, pred nama je 12 mjeseci, 52 tjedna, 365 dana, 8.760 sati, 525.600 minuta, 31.536.000 sekunda – pazite u što ćete ih utrošiti!

Bogorodica Marija i recept za sreću